Nie daj się wykiwać. Uważaj na nowy program subskrypcji Adobe!

Firma Adobe wprowadziła do swojej oferty nowy pakiet oprogramowania Adobe Creative Suite 5.5. Zaproponowała swoim klientom również nowy plan płatności oparty na zasadzie subskrypcji. Dzięki niemu użytkownik ma szansę zapłacić...więcej!


Nowy pakiet Adobe Creative Suite 5.5 niesie ze sobą kilka nowości takich jak np. większe wsparcie dla urządzeń mobilnych oraz ulepszona obsługa HTML5. Klient ma możliwość nabycia pakietu(lub jego poszczególnych komponentów) poprzez zakup licencji lub korzystając z nowego rozwiązania polegającego na miesięcznej subskrypcji. Ta druga, polecana przez Adobe propozycja, może wydawać się na pierwszy rzut korzystniejsza, lecz czy tak jest w rzeczywistości? Raczej nie!

Aby to udowodnić, weźmy pod uwagę np. najpopularniejszy program pakietu Creative Suite, czyli znany większości z nas Photoshop. Wykupienie regularnej licencji wymaga wygrzebania z portfela 699 USD. Jest to spora suma, tym bardziej jeżeli porównamy ją do miesięcznej subskrypcji, która została ustalona na poziomie 35 USD. Czy ta druga propozycja nie jest zdecydowanie lepsza? Okazuje się, że nie, jeżeli planujemy korzystać z Photoshopa przez okres dwóch lub więcej lat.

Przeprowadźmy kilka obliczeń. Płacąc za miesięczną subskrypcję 35 dolarów, otrzymamy rocznie sumę 420 dolarów. Oznacza to, że jeżeli planujemy pracować z Photoshopem przez taki okres czasu, subskrypcja jest bardziej korzystna, gdyż zapewnia, że w kieszeni sprytnego klienta pozostanie blisko 180 dolarów. Idźmy jednak dalej. Po dwóch latach opcja miesięcznej subskrypcji wiąże się z wydaniem 840 USD, po trzech - 1260 USD, natomiast po czterech - 1680 USD. Sytuacja nie wygląda już więc tak różowo, gdyż na wykup licencji wydajemy jednorazowo 699 USD, co z każdym następnym rokiem daje nam nieliche oszczędności na poziomie, odpowiednio, 141 USD (2 lata), 561 USD (3 lata) i 981 USD (4 lata). Oczywiście podobna zasada sprawdza się także w przypadku pozostałych programów pakietu Creative Suite, jak i całych pakietów.

A co z nowymi wersjami, zapytacie?

Nowy plan subskrypcji (Subscription Editions) gwarantuje oczywiście klientom, że będą oni bez dodatkowych opłat mogli pracować z najbardziej aktualnymi wersjami oprogramowania. Adobe zapowiedziało jednak nowy plan rozwoju, zgodnie z którym większe uaktualnienia pakietu Creative Suite (począwszy od wydanej właśnie wersji 5.5) będą się pojawiać co dwa lata.

Oznacza to, że zakupując wspomnianego Photoshopa w subskrypcji, nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych kosztów przy jego aktualizacji, która w przypadku wykupienia licencji wyniesie 199 USD.

Trzeba tutaj zwrócić jednak uwagę na następujący fakt. Nawet jeżeli doliczymy koszt przeprowadzenia upgrade’u (199 USD), w dalszym ciągu opcja wykupienia licencji, biorąc pod uwagę okres użytkowania trzy- lub czteroletni, będzie znacznie tańsza!

W przypadku subskrypcji trzeba się bowiem liczyć z następującymi kosztami: 1266 USD w okresie trzech lat, lub 1680 USD w okresie czterech lat. Porównując to z opcją wykupu licencji, otrzymamy sumę 898 USD (699 USD + 199 USD). Oczywiście może się też tak zdarzyć, że użytkownik nie będziesz potrzebował przeprowadzać aktualizacji.

Kolejny przykład

Dwa lata temu kupując program InDesign CS 5.0, trzeba było zapłacić za pełną licencję 699 USD. Po dwóch latach przejście do obecnie najnowszej wersji 5.5 oznacza wydanie kolejnych 199 USD, natomiast przejście do kolejnej - mającej pojawić się za dwa lata wersji 6.0 - to prawdopodobnie kolejne 199 USD, czyli w sumie 937 USD. Dla porównania, jeżeli weźmiemy pod uwagę ten sam czteroletni okres w przypadku subskrypcji, otrzymamy sumę 1440 USD.

Podsumowanie

Podsumowanie jest proste i oczywiste. Wykupienie licencji na wybrany program lub pakiet Adobe Suite wraz z poniesieniem dodatkowych kosztów zakupu pojawiających się co dwa lata aktualizacji, będzie i tak tańszym rozwiązaniem niż przygotowany przez Adobe nowy plan płatności oparty na subskrypcji.

Oczywiście zasada ta sprawdza się tylko w przypadkach, gdy zakup oprogramowania wiąże się z jego dłuższym użytkowaniem.