Nie jest dobrze. Nokia zwalnia kolejnych pracowników. Zamyka fabrykę...

Nokia zmuszona była do zwolnienia 3500 pracowników. Oczywiście decyzja ta ma związek ze słabnąca pozycją fińskiego producenta na rynku telefonów komórkowych.


Nokia - jest źle

Już dawno minęły czasy, gdy porządny telefon komórkowy kojarzył się przede wszystkim z Nokią. Fiński producent niestety zaspał w dziedzinie innowacji i dał się wyprzedzić m.in. takim producentom jak Apple, Samsung i LG.

Obecnie na rynku rządzą w zasadzie dwie platformy, czyli Android i iOS. Symbian jest co prawda na trzecim miejscu, lecz jego udział nieustannie maleje. Potwierdzają to chociażby ostatnie katastrofalne dla Nokii dane, zgodnie z którymi sprzedaż jej smartfonów w Europie Zachodniej drastycznie spada. Na swoim kontynencie oddała ona pola nie tylko Samsungowi i Apple, ale również kanadyjskiej firmie RIM i tajwańskiemu HTC.

Zobacz również:

Oczywiście to wszystko musiało przełożyć się na drastycznie spadające zyski i szukanie oszczędności. W związku z tym już w kwietniu Nokia zdecydowała się zwolnić 4000 pracowników.

Dzisiaj okazało się, że to nie koniec tegorocznych cięć w zatrudnieniu. Fiński producent poinformował bowiem, że zwolni kolejnych 3500 osób zatrudnionych na terenie Rumunii, Niemczech i Stanów Zjednoczonych.

Najwięcej osób (2200) pożegna się z pracą w rumuńskiej fabryce telefonów znajdującej się w miejscowości Cluj. Nokia zamierza zamknąć fabrykę do końca tego roku.

Niestety obecne zwolnienia nie są ostatnie. W przyszłym roku cięciom kadrowym mają bowiem zostać poddane fabryki w Finlandii (Salo), Węgrzech (Komarom) i Meksyku (Reynosa).

Jedyna szansa to smartfony z Windows Phone

Jak widać, sytuacja Nokii jest coraz cięższa. Jedynym dla niej ratunkiem wydaje się więc jak najszybsze wprowadzenie na rynek pierwszych smartfonów pracujących pod kontrolą systemu Windows Phone.

Jeżeli ufać firmie analitycznej IDC, Nokia dzięki współpracy z Microsoftem ma szansę wyjść na prostą. Wedle jej prognoz w 2015 roku rynek smartfonów powinien się bowiem przedstawiać następująco:

1. Android - 43,8 % (2010 - 23,3 %, 2011 - 38,9 %)

2. Windows Mobile/Phone - 20,3 % (2010 - 4,9 %, 2011 - 3,8 %)

3. iOS - 16,9 % (2010 - 15,6 %, 2011 - 18,2 %)

4. BlackBerry - 13,4 % (2010 - 16 %, 2011 - 14,2 %)

Oczywiście wszystko i tak zweryfikuje rynek, czyli my, konsumenci.