Nie klikajcie w ten link - Conficker w nazwie oznacza niebezpieczeństwo

Firma Symantec ostrzega internautów aby nie szukali w sieci informacji o wirusach - z najgroźniejszym ostatnimi czasy Confickerem na czele.

Firma Symantec specjalizująca się w produkcji zabezpieczeń internetowych opublikowała ciekawy komunikat, w którym ostrzega by nie szukali w sieci informacji na temat groźnych wirusów. Okazuje się, ze dociekliwy internauta zamiast dodatkowych informacji o tym jak znaleźć i zniszczyć złośliwe oprogramowanie, ma wielką szansę by trafić na witrynę, która zarazi go poszukiwanym wirusem.

Symantec opublikował komunikat po przeprowadzeniu szeregu analiz związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa Conficker. Okazało się, że po wpisaniu w różnych wyszukiwarkach "conficker" internauta trafiał na spis stron, które zarażały wirusem.

Downadup i Conficker - o co tu chodzi?

Robak o którym mowa, znany pod nazwą Downadup lub Conficker - wykorzystuje błąd w usłudze Windows Server w systemach Windows 2000, XP, Vista, Server 2003 i Server 2008.

Pobierz darmowe programy antywirusowe - centrum bezpieczeństwa w IDG

Wirus może atakować nowe komputery na trzy różne sposoby. Pierwszym z nich jest wykorzystanie luki w systemie Windows (Microsoft wydał już stosowna poprawkę cztery miesiące temu, dlatego tak ważne jest pobieranie aktualizacji OSa tej firmy). Drugim sposobem na zainfekowanie swojej maszyny jest przeniesienie Downadup na urządzeniu podłączanym do portu USB. Robak instaluje się również na komputerach korzystających z tej samej sieci prywatnej (np. w firmie) co zakażony pecet.

Kolejny atak w Prima Aprilis. Co zrobi Conficker?

Specjaliści ds. bezpieczeństwa poinformowali jednocześnie, że w przyszłym tygodniu - najprawdopodobniej 1 kwietnia - zaktywizuje się najnowsza wersja robaka Conficker. Niestety nie sposób przewidzieć jak wirus zachowa się tym razem. Ustalono jedynie, że skontaktuje się on z serwerami kontrolującymi. Więcej na ten temat w artykule " Co zrobi Conficker?".

Oczywiście nasze witryny wolne są od wszelkiego złośliwego oprogramowania. Wszystkich, którzy obawiają się groźnego robaka zapraszamy do artykułu "Pobierz narzędzie, usuń Confickera", w którym dokładnie opisaliśmy procedurę usuwania go i udostępniliśmy do pobrania odpowiednie narzędzie do walki z wirusem - EconfickerRemover.

Zobacz także:

Rumuńscy informatycy znaleźli lek na robaka Conficker

F-Secure: "niesamowity" robak zaatakował 9 milionów pecetów

FAQ: jak obronić komputer przed robakiem Downadup?


Zobacz również