"Nie konkurujemy z Linuksem, tylko z Windows"

"Około 80% klientów pobrało Solarisa w wersji na platformę x86. A to nie oznacza dla mnie niczego więcej, jak tylko to, że systematycznie powiększamy rynek" - mówi w rozmowie z PC World Online Piotr Wierzbicki, prezes zarządu Sun Microsystems Poland - "Nie konkurujemy z Linuksem, tylko z Windows. Wspieramy Linuksa i wiele inicjatyw open source m.in. tworząc własne projekty np. NetBeans, GridEngine, OpenOffice, OpenSolaris czy Java Community Process". Rzeczywiście, Sun wspiera wiele darmowych projektów - tylko czy przeciętny użytkownik o tym wie (lub powinien wiedzieć)? W końcu Java, najdojrzalsza technologia firmy, to podstawowa platforma do uruchamiania gier w telefonach komórkowych...

PC World Online: Wydaje nam się, że strategia firmy dotycząca Linuksa nie jest do końca jasna. Jak tak naprawdę z tym Sunem jest?

Piotr Wierzbicki: Sun jest twórcą najbardziej zaawansowanego systemu operacyjnego typu Unix zarówno pod względem innowacyjności, jak i bezpieczeństwa. Ostania wersja - Solaris 10 - zawiera ponad 600 dodatkowych właściwości. Do najciekawszych cech zaliczyć możemy m.in: mechanizm Containers - możliwość podziału systemu na odizolowane od siebie przestrzenie procesów/partycje zwane kontenerami na wszystkich wspieranych platformach sprzętowych, system ZFS (Zettabyte File System) - system plików umożliwiający uruchamianie oddzielnego systemu plików dla każdej aplikacji/użytkownika, zapisujący dane w trybie transakcyjnym i zabezpieczający ich spójność, czy mechanizm DTrace (Dynamic Tracing) - narzędzie do śledzenia pracy procesów.

Piotr Wierzbicki

Jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej. W latach 1991-1993 pracował w firmie Dumas West & Co, stowarzyszonej z koncernem telekomunikacyjnym - US West, gdzie odpowiadał za operacje firmy na terenie całej Polski. Do Sun Microsystems Poland przeszedł wiosna 1996 roku na stanowisko Dyrektora Finansowego i Administracyjnego z firmy Price Waterhouse, gdzie w latach 1993-1996 pracował w dziale audytu i doradztwa biznesowego. W Sun Microsystems Poland stworzył działy finansowy i księgowy. Od lipca 2002 roku pełni obowiązki Dyrektora Generalnego polskiego oddziału Suna. (źródło: Sun Microsystems Polska)

Ostatnio Sun podjął decyzję o udostępnieniu systemu za darmo (dzisiaj jest to już ponad 1 000 000 pobrań) oraz przekazaniu [społeczności - red.] kodów źródłowych, co oznacza, że środowisko deweloperów i twórców oprogramowania jest dla nas bardzo ważne. Jesteśmy największym "dawcą kodu".

Wspieramy Linuksa i wiele inicjatyw open source m.in. tworząc własne projekty np. NetBeans, GridEngine, OpenOffice, OpenSolaris czy Java Commynity Process. Co więcej: Solaris 10 pozwala uruchamiać linuksowe aplikacje. Współpracujemy też ze środowiskiem open source m.in. Apache, Mozilla, BSD i Gnome oraz wspieramy technicznie i serwisowo SuSE i RedHata. Dlatego nie zgodziłbym się [z twierdzeniem], że nasza strategia linuksowa nie jest jasna. Uważamy jedynie, że w jednych miejscach lepszy jest Solaris, w innych - Linux.

Nie konkurujemy z Linuksem, tylko z Windows. Dlatego też w naszej ofercie można znaleźć systemy pracujące pod Linuksem, chociażby linia serwerów z procesorami AMD Opteron czy JDS - kompletne rozwiązanie typu desktop.

Z powyższą kwestią związana jest także popularność Solarisa - jak zareagowali Państwo na to, że dużo częściej pobierana jest wersja Solarisa 10 dla procesorów x86 niż SPARC-ów?

Looking Glass miał zrewolucjonizować rynek pulpitów

Looking Glass miał zrewolucjonizować rynek pulpitów

To prawda, Solaris staje się coraz bardziej popularny. Dzisiaj działa na ponad 270 platformach różnych dostawców. Oceniamy, że w przeciągu pierwszych 10 dni po ukazaniu się nowej wersji, na stronie WWW ok. 80% klientów pobrało Solarisa w wersji na platformę x86, z czego dużą cześć stanowili nowi klienci Suna. A to nie oznacza dla mnie niczego więcej, jak tylko to, że systematycznie powiększamy rynek. Warto również wspomnieć, że Solaris na SPARC-a dostarczany jest klientom w ramach innych kanałów dystrybucji.

W ofercie firmy można dostrzec serwery z Opteronami. Czy szersze wykorzystanie procesorów zgodnych z Intelem jest strategią firmy?

W ofercie Suna można wyróżnić 3 linie procesorów: AMD (systemy Compute Centric), UltraSPARC IV (Data Centric, natępnie również procesor Rock) oraz w niedalekiej przyszłości UltraSPARC IIIi+/Niagara (Network Centric). Pierwsze maszyny z procesorami AMD Opteron zostały wprowadzone ponad rok temu. Dzisiaj jesteśmy numerem jeden na świecie pod względem sprzedaży tego typu rozwiązań - wzrost w skali roku wynosił 160%.

Tym niemniej chciałbym podkreślić, że Sun to również, a może przede wszystkim, platforma RISC. Są miejsca wymagające dużej skalowalności, niezawodności i bezpieczeństwa, gdzie zalecamy rozwiązania oparte o procesory UltraSPARC, natomiast w innych zadaniach równie dobrze może sprawować się system oparty o Opterony. Zawsze staramy się oferować rozwiązania biorąc pod uwagę realne potrzeby oraz możliwości naszych klientów.

Czy procesory SPARC będą dalej rozwijane?

Procesor Sun UltraSPARC IV (źrodło: Sun)

Procesor Sun UltraSPARC IV (źrodło: Sun)

Oczywiście, że tak. Już w niedługiej przyszłości zaprezentujemy procesor Niagara, a następnie UltraSPARC IIIi+. Pierwsze modele serwerów wyposażone w układ Niagara pierwotnie miały pojawić się w ramach APL - Advance Product Line w 2006r., jednak prototypowe instalacje mogą trafić do klientów jeszcze w tym roku. Przypomnę tylko, że APL jest wynikiem podpisanego w 2004r. strategicznego porozumienia pomiędzy firmami Sun Microsystems i Fujitsu. Niagara będzie oferować wielokrotny wzrost wydajności obsługi typowych obciążeń przy zachowaniu dobrej charakterystyki cieplnej.

Jak to jest, że najbardziej poważani na świecie programiści narzekają na Javę i nazywają mitem jej przenośność?

Nie zgadzam się. Poza tym jeśli nawet istnieją takie opinie, to wydaje mi się, że są one wynikiem czysto indywidualnych upodobań programistów. Nie ulega natomiast wątpliwości, że zalecane jest pisanie poszczególnych aplikacji zgodnie ze standardami. Dysponujemy w tym celu odpowiednimi programami i aplikacjami.

Najlepszym wyznacznikiem powszechności technologii Java np. w telefonach komórkowych jest fakt, że dzisiaj nie znajdziemy już chyba ani jednego producenta komórek, który nie wykorzystywałby J2ME (Java 2 Micro Edition) w swoich urządzeniach. Wystarczy również przytoczyć kilka statystyk świadczących o popularności Javy:

- ponad 2 miliardy urządzeń z Javą na całym świecie

- około 580 milionów telefonów z Javą

- 4,5 miliona deweloperów

- 650 milionów komputerów osobistych

- 2 miliony pobrań J2EE 1.4 (Java 2 Enterprise Edition)

- 150 członków organizacji Liberty Alliance ustanawiającej standardy w Javie.


Zobacz również