Nie lubisz bloatware? Rząd Korei Południowej też nie i będzie z tym walczył

Rząd Korei Południowej, czyli kraju pochodzenia Samsunga, będącego dziś największym producentem smartfonów i tabletów z systemem Android, wypowiedział wojnę preinstalowanym przez producentów i operatorów aplikacji nazywanych popularnie bloatware. To może być początek końca niechcianych i nieusuwalnych aplikacji w urządzeniach mobilnych.

Bloatware to określenie aplikacji o wątpliwej przydatności, które są preinstalowane na urządzeniach elektronicznych przez producentów, a w przypadku sprzętów mobilnych takich jak smartfony i tablety, również przez sprzedających je operatorów. Jedną z największych wad tego typu softu jest brak możliwości jego usunięcia. Ten problem jest dobrze znany z rynku komputerów i laptopów, a trend z roku na rok nasila się też w przypadku urządzeń mobilnych.

Smartfony, zwłaszcza te z górnej półki, mają dziś naprawdę dużo mocy obliczeniowej i przestrzeni na dane. Mimo to preinstalowane przez producentów i operatorów aplikacje, działające cały czas w tle, niepotrzebnie pożerają zasoby i miejsce w pamięci, które użytkownik mógłby wykorzystać na multimedia i swoje własne programy. Ma to też niekorzystny wpływ na czas pracy urządzeń takich jak smartfony i tablety na zasilaniu bateryjnym.

Zobacz również:

  • Najlepsze aplikacje do kontroli rodzicielskiej na Androida
  • Aplikacje na Androida nie działają! To globalna awaria. Sprawdź co robić
  • Kupiłeś nowego smartfona? Być może już jest zainfekowany!
Nie lubisz bloatware? Rząd Korei Południowej też nie i będzie z tym walczył

Dopiero od niedawna Androida pozwala na wyłączanie takich aplikacji, ale nie w każdym wypadku to jest możliwe. Niektóre z nich są tak głęboko zaszyte w systemie, że nakładka na system Google po prostu nie pozwala ich się pozbyć. Rząd Korei Południowej nie jest z tego zadowolony i chce od kwietnia wymóc na producentach i operatorach umożliwienie usunięcia preinstalowanych aplikacji.

Nic zresztą dziwnego, ponieważ w ojczyźnie Samsunga sytuacja jest jeszcze gorsza niż u nas. Niektóre z telefonów mają domyślnie wgrane nawet blisko setkę preinstalowanych, nieusuwalnych programów. Te z kolei rzadko kiedy przedstawiają realną wartość dla użytkownika, a ich celem jest promowanie usług odpowiednio producenta i operatora. Wgrane na stałe mają pozostać wyłącznie aplikacje służące do obsługi łączności Wi-Fi, NFC, wsparcia klienta oraz sklepy z aplikacjami.

źródło: zdnet.com