Nie masz PCI Express? Poczekaj na karty MSI!

Jak donosi serwis X-bit Labs, w czasie targów Computex firma MSI zaprezentowała kartę Geminium VIII opartą na Radeonie X800 XL i potrafiącą pracować zarówno na złączu AGP, jak też na PCI Express. Nowy produkt ma ułatwić użytkownikom migrację do najnowszych, wyposażonych wyłącznie w złącze PCI Express płyt głównych.

Geminium VIII firmy MSI współpracuje z AGP x8 i PCI Express x16. Nie są potrzebne żadne przejściówki - złącza zostały usytuowane po przeciwnych stronach płytki drukowanej (PCB). Wystarczy więc wyjąć kartę z komputera, obrócić ją o 180 stopni i już można zamontować ją w gnieździe innego typu.

Na karcie wykorzystano układ Radeon X800 XL (pracujący przy częstotliwości 400 MHz) oraz chip ATI Rialto. Właśnie dzięki temu drugiemu potrafi ona z pełną prędkością pracować również na łączu AGP, choć zamontowany na niej chipset Radeon X800 w rzeczywistości go nie obsługuje. Nowy produkt MSI wykorzystuje ponadto 256 MB pamięci GDDR3 pracującej z zegarem wynoszącym 1000 MHz.

Docelowymi odbiorcami karty mają być użytkownicy, którzy wymagają najwyższej możliwej wydajności w operacjach graficznych, ale nie chcą w najbliższym czasie zmieniać "starej", wyposażonej tylko w AGP płyty głównej.


Zobacz również