Nie mylić z tsunami

Tuż przed oddaniem do druku tego numeru do redakcji dotarł najnowszy produkt firmy Palm Inc., Tungsten | T (oznaczany też symbolem m550). To jeden w pierwszych palmtopów z zainstalowanym systemem operacyjnym PalmOS 5.0. Wyróżnia się doskonałym (65 535 kolorów) ekranem o wysokiej rozdzielczości (320x320), wyświetlającym obraz ostry i kontrastowy, równo podświetlony.

Pod tym względem prezentuje się lepiej od nowego Sony Clie. Nowy Palm wyróżnia się również procesorem Texas Instruments OMAP 1510, taktowanym z częstotliwością 144 MHz.

Palmtop został tak skonstruowany, że pole wprowadzania tekstu w każdej chwili można schować pod ekran, zmniejszając tym samym rozmiary urządzenia. Rozwiązanie zrealizowano poprawnie technicznie i po rozłożeniu palmtopa nie ma się wrażenia, że części są trochę poluzowane. Tungsten | T dysponuje modułem Bluetooth w standardzie 1.1 oraz tradycyjnym już portem podczerwieni. Funkcjonalność urządzenia lub jego pamięć rozbudować można poprzez gniazdo Secure Digital. Do zestawu dołączono oprogramowanie oraz podstawkę Hot-Sync.

Opisywany model wygląda bardzo elegancko. System operacyjny zainstalowany w Tungstenie jest o wiele bardziej intuicyjny od poprzedniego, a dzięki nowemu procesorowi działa dużo wydajniej. Tak jak komputery naręczne z , produkt Palm Inc. umożliwia nagrywanie odgłosów otoczenia i zapisanie ich w 16-megabajtowej pamięci RAM (wystarczy na godzinne nagranie). Mało czuły dyktafon nie przyda się jednak do rejestrowania wykładów, a raczej do nagrywania wypowiedzi osoby znajdującej się w niewielkiej odległości od palmtopa. Tungsten | T prezentuje się bardzo ciekawie i dla zwolenników systemu PalmOS powinien być interesującym komputerem naręcznym.