Nie noś gazety - zrób jej zdjęcie

Mieszkańcom Japonii zdarza się korzystać z wbudowanych w telefony aparatów, by zrobić zdjęcie przeglądanym w sklepie gazetom - i doczytywać teksty w trakcie późniejszej jazdy pociągiem. NEC postanowił dodatkowo ułatwić im życie i wbudował w telefon... skaner.

Stosowane ukradkiem przez Japończyków rozwiązanie rzadko się sprawdza; niewiele telefonów wyposażono w oprogramowanie OCR potrafiące choćby w podstawowym zakresie rozpoznać znajdujący się na zdjęciu tekst.

Tymczasem NEC we współpracy z Nara Institue of Science and Technology (NAIST) postanowił pójść dalej i opracował technologię skanowania stron z wykorzystaniem nie wielkich urządzeń formatu A4, lecz - miniaturowych aparatów fotograficznych.

Wystarczy przez pięć sekund przytrzymać telefon w odległości większej niż 20 centymetrów od skanowanej gazety. Aparat zrobi wtedy ok. 30 zdjęć, z których następnie zostanie skonstruowana jedna czytelna strona.

Technologia wzbudziła kontrowersje, gdyż pozwala na zapoznanie się z treścią zawartą w gazecie czy książce bez wydawania na nią choćby jednego grosza. NEC się broni - przyznaje, że potencjalnie taka możliwość istnieje, jednak nie wypada oskarżać wszystkich użytkowników o złe zamiary.