Nie płać za Vistę!

Jeśli wciąż trzymasz się z dala od Visty, bo boisz się jej wymagań sprzętowych lub niepewnego działania, możesz wypróbować najnowszy produkt Microsoftu bez żadnych kosztów i instalacji systemu w komputerze.


Jeśli wciąż trzymasz się z dala od Visty, bo boisz się jej wymagań sprzętowych lub niepewnego działania, możesz wypróbować najnowszy produkt Microsoftu bez żadnych kosztów i instalacji systemu w komputerze.

Są dwa sposoby, żeby bezpłatnie wypróbować Vistę - możesz pobrać wirtualną maszynę z zainstalowanym systemem operacyjnym lub skorzystać z witryny Windows Vista Test Drive. Omówimy je szerzej w tym artykule. Warto jeszcze wspomnieć, że Microsoft zapowiada udostępnienie bezpłatnej wersji trial Windows Vista. Niestety, nie wiadomo, jak długo trzeba będzie na to poczekać.

Wirtualna maszyna

Nie płać za Vistę!

Microsoft przygotował stronę internetową, na której możesz uruchomić Vistę w przeglądarce WWW, ale warunkiem jest szybkie połączenie z Siecią.

Microsoft przygotował 30-dniową wersję Windows Visty Enterprise, zainstalowaną w wirtualnej maszynie. Ze stronyhttp://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=c2c27337-d4d1-4b9b-926d-86493c7da1aa możesz pobrać plik VHD (Virtual Hard Drive, wirtualny twardy dysk) skompresowany w formacie RAR. Wymaga to bezpłatnej rejestracji i założenia konta LiveID. Możesz również zalogować się, używając swoich danych dostępowych Microsoft Pass.

Archiwum RAR zostało podzielone na kilkanaście mniejszych plików. W sumie do pobrania jest ok. 1,5 GB, ale po rozpakowaniu Vista zajmie ponad 5 GB. Wirtualna maszyna z Vistą jest skonfigurowana do używania wirtualnego dysku o pojemności 10 GB i 1 GB pamięci RAM. Jednak do płynnego działania wirtualnej maszyny trzeba mieć w komputerze 2 GB pamięci RAM. Jeśli masz poniżej 1,5 GB, możesz zmienić konfigurację wirtualnej maszyny i przydzielić jej mniej RAM-u, np. 768 MB. Do uruchomienia Visty potrzebujesz jeszcze oprogramowania Microsoft Virtual PC lub Microsoft Virtual Server 2005. Obie aplikacje są bezpłatne. Możesz również użyć oprogramowania VMware Workstation 6, które obsługuje format wirtualnych dysków VHD.

W udostępnionym archiwum, oprócz pliku VHD, jest także plik VMC - plik konfiguracyjny wirtualnej maszyny. Został przygotowany w formacie obsługiwanym przez Virtual Server, co rodzi komplikacje. Jeśli zechcesz uruchomić Vistę w Virtual PC, program wyświetli komunikat ostrzegający, że mogą wystąpić problemy z powodu formatu pliku konfiguracyjnego. Z kolei VMware Workstation 6 w ogóle go nie obsługuje i wyświetla komunikat o błędzie. Rozwiązaniem problemu jest utworzenie nowego pliku konfiguracyjnego w Virtual PC i dopiero zaimportowanie go do VMware Workstation 6.

Jeśli zdecydujesz się na używanie Virtual PC, po uruchomieniu programu przejdź do File | New Virtual Machine Wizard. W drugim oknie zaznacz opcję Add an existing virtual machine i kliknij Next. W następnym oknie odszukaj na dysku plik Vista.vmc (znajdziesz go w katalogu, do którego rozpakowałeś pliki wirtualnej maszyny). Podczas pierwszego uruchomienia uzbrój się w cierpliwość, bo Vista będzie kończyć instalację, co może potrwać nawet godzinę. W trakcie jej trwania musisz w kilku miejscach kliknąć, m.in. po to, żeby wybrać układ klawiatury oraz skonfigurować swoje konto użytkownika i hasło.

Zwróć uwagę, że wirtualna maszyna ma pewne ograniczenia, w szczególności jeśli chodzi o generowanie grafiki. Korzysta z emulowanej karty graficznej o bardzo podstawowych możliwościach, niemającej funkcji sprzętowego przetwarzania grafiki 3D czy obsługi zaawansowanych efektów wizualnych. Dlatego wirtualna maszyna nie daje możliwości poznania interfejsu Aero.

Windows Vista Test Drive

Kolejnym miejscem, w którym możesz poeksperymentować z Vistą, jest witryna Windows Vista Test Drive (http://www.windowsvistatestdrive.com ). Serwis wykorzystuje technologię Microsoft Virtual Labs i umożliwia wypróbowanie najnowszego systemu operacyjnego Windows bezpośrednio w oknie przeglądarki WWW. Wymagana jest przeglądarka Microsoftu Internet Explorer w wersji co najmniej 6.0 (strona instaluje kontrolkę ActiveX) i z włączoną obsługą JavaScript. Trzeba też mieć szerokopasmowe połączenie internetowe, w przeciwnym razie witryna będzie działać bardzo wolno. Jeśli spełniasz te wymagania, możesz wejść na stronę i rozpocząć poznawanie Visty według przygotowanych ćwiczeń (pasek po prawej stronie ekranu) lub samodzielnie buszować po systemie. Strona zawiera też filmy pokazujące, jak korzystać z Visty.

Do wyboru masz dwie wersje systemu: Business lub Enterprise. W zależności od tego, którą wybierzesz, strona zaproponuje ci poznanie różnych funkcji. Po zdecydowaniu się na wersję Business musisz podać swój adres e-mail, a jeśli chcesz przetestować wersję Enterprise, do wypełnienia jest bardziej rozbudowany formularz. Gdy się z tym uporasz, przeglądarka sprawdzi, czy twój komputer spełnia wymagania i zainstaluje kontrolkę ActiveX o nazwie Virtual Server VRMC Advaced Control. Po chwili na ekranie pojawi się pulpit Windows Visty.ng> Windows 2000/XP

Informacjehttp://www.ifoedit.fr/download.php (485 KB)

Zarządzanie multimediami - iTunes 7.3

Oprogramowanie iTunes do odtwarzania treści multimedialnych i zarządzania nimi zostało zaprojektowane przez Apple'a specjalnie pod kątem odtwarzacza iPod. Oprócz utworów dźwiękowych i podcastów aplikacja trzyma pieczę nad audycjami telewizyjnymi i filmami - także tymi, które są zamawiane w internetowym sklepie iTunes. Oprócz funkcji wyszukiwania i sortowania usprawniono synchronizację z iPodem. Funkcja importowania pozwala przechwytywać na dysk ścieżki z niezabezpieczonych płyt Audio CD.

Systemy Windows 2000/XP

Informacjehttp://www.apple.com/itunes/ (47,4 MB)

Zarządzanie podcastami - Juice 2.2

Juice służy do subskrybowania podcastów internetowych i zarządzania nimi. Mowa o audycjach radiowych sporządzonych w formacie MP3. Aby zainicjować subskrypcję danego podcastu, skopiuj adres URL jego kanału RSS i wstaw go na listę subskrybowanych podcastów. Po sprawdzeniu dostępności nowych audycji wskaż, które z nich zamierzasz pobrać. Otrzymane w ten sposób treści dźwiękowe możesz odtwarzać za pomocą takich programów, jak chociażby Winamp (http://www.winamp.com ), Windows Media Player czy iTunes (patrz wyżej).

Systemy Windows 2000/XP

Informacjehttp://juicereceiver.sourceforge.net (6,29 MB)

Centrum multimedialnej rozrywki - MediaPortal 0.2.2.0

MediaPortal to jedna z niewielu poważnych konkurencji komercyjnych centrów multimedialnych. Służy jako centrum sterowania treściami multimedialnymi. Pozwala między innymi odtwarzać filmy i muzykę we wszystkich formatach plików, oglądać obrazki i zdjęcia, a także oglądać i nagrywać audycje telewizyjne. Aplikacja wymaga zainstalowania środowiska .NET Framework 2.0, sterownika DirectX 9.0c i odtwarzacza Windows Media Player 9 lub 10.

Systemy Windows 2000, XP z dodatkiem SP2

Informacjehttp://www.team-mediaportal.com (30,2 MB)