Nie pobieraj tej piosenki!

"Weird Al" Yankovic, popularny satyryk, muzyk, aktor i producent telewizyjny, zabrał głos w dyskusji o potencjalnej szkodliwości procederu pobierania muzyki z nielegalnych internetowych źródeł. Uczynił to w typowy dla siebie, prześmiewczy i parodystyczny sposób - nagrywając piosenkę zatytułowaną "Don't Download This Song" ("nie pobieraj tej piosenki"), w której "poucza" o zgubnych konsekwencjach zadzierania z RIAA.

Piosenka jest oczywiście dostępna do darmowego pobrania ze strony internetowejhttp://www.dontdownloadthissong.com . Pochodzi ona z najnowszego albumu "Weird Ala", zatytułowanego "Straight Outta Lynwood". Jak przekonuje artysta, inspiracją do napisania utworu było przekonanie, że kwestia nielegalnego pobierania muzyki z Sieci to sprawa "wymagająca napisania utworu". "Weird Al" nie opowiada się jednak po żadnej ze stron konfliktu, sądzi zaś, że przemysł fonograficzny, a w szczególności RIAA (Recording Industry Association of America) dotychczas nie wykazywały się właściwym podejściem do problemu muzycznego piractwa.

Nie pobieraj tej piosenki!

"Weird Al" Jankovic

Oto krótki fragment wspomnianego utworu:

"Oh, you don't wanna mess with the RIAA

They'll sue you if you burn that CD-R

It doesn't matter if you're a grandma or a 7-year-old girl

They'll treat you like the evil, hard-bitten criminal scum you are."

co w wolnym przekładzie znaczy:

"Lepiej nie zadzieraj z RIAA

Pozwą cię, jeśli wypalisz tę płytę CD-R

Nieważne, czy jesteś babcią, czy 7-letnią dziewczynką

Potraktują cię jak zło, bo jesteś zatwardziałą przestępczą szumowiną"

Krzysztof Skiba: "Nazwanie piractwa kradzieżą jest trochę na wyrost"

Krzysztof Skiba

"Ludzie pobierają wszystko - cóż ja mogę. Rozwój cywilizacyjny poszedł tak do przodu, że wszelkie rozwiązania tego problemu, prawne czy jeszcze inne, są nieskuteczne. Oczywiście byłbym za tym, żeby uregulować jakoś tę kwestię, taka wymiana niszczy rynek muzyczny i samych muzyków. Skoro wkładają oni jakąś pracę, jakiś wysiłek to powinni być za to wynagrodzeni. Moim zdaniem muzyka powinna być po prostu bardzo tanio dostępna w Internecie, za jakieś groszowe opłaty - może to ograniczyłoby piractwo. Nazywa się to 'kradzieżą intelektualną' - chyba trochę na wyrost. Zresztą prawdziwy fan kupi przecież płytę."

Czytaj więcej...