Nie podłączaj iPhone'a do tej sieci Wi-Fi!

W systemie iOS odkryto błąd w nazewnictwie sieci bezprzewodowych, który skutecznie wyłącza zdolność iPhone'a do łączenia się z Wi-Fi.

fot. apple.com

Badacz bezpieczeństwa, Carl Schou, odkrył, że po dołączeniu do sieci Wi-Fi o nazwie "%p%s%s%s%n" funkcjonalość Wi-Fi w jego telefonie iPhone została trwale wyłączona. Zmiana hotspot SSID nie zrobiła nic, aby rozwiązać problem. Jak podaje BleepingComputer, nawet reboot urządzenia nie zdaje się naprawiać problemu.

Inni użytkownicy, którzy byli w stanie replikować problem, sugerują, że błąd może być związany z użyciem procentowego znaku na początku nazwy sieci. Taki zabieg prowadzi do problemu przetwarzania danych wejściowych, przez co iOS błędnie interpretuje litery następujące po "%" jako specyfikator formatu ciągu.

Zobacz również:

W języku C i innych opartych o niego, specyfikatory mają specjalne znaczenie i są przetwarzane przez kompilator języka jako nazwa zmiennej lub polecenie, zamiast standardowego tekstu.

Telefony z systemem Android nie wydają się mieć tego samego problemu.

Na szczęście istnieje sposób, aby naprawić omawiany błąd. Jeśli iPhone połączył się ze wspomnianą siecią, musi mieć zresetowane ustawienia sieciowe, aby mógł ponownie korzystać z hotspotu Wi-Fi. W celu wykonania resetu należy kolejno: otworzyć aplikację Ustawienia -> Ogólne -> Resetuj, a następnie dotknąć Resetuj ustawienia sieciowe i potwierdzić żądanie. Czyniąc to, zresetujemy wszystkie zapisane sieci Wi-Fi na urządzeniu, w konsekwencji wymazując problematyczną nazwę sieci z pamięci urządzenia.

Sprawdź również: Samsung Galaxy S21 FE - data premiery, cena, specyfikacja techniczna

Źródło: MacRumors