Nie taka czcionka straszna, jak ją malują

Z przeprowadzonej na łamach serwisu Digit Online sondy "Czy kiedykolwiek stworzyłeś własny wzór czcionki?" wynika, że dla znakomitej części głosujących zagadnienia projektowania wzorów czcionek są całkowicie obce. Zdecydowana większość ankietowanych nie wie, od czego zacząć. Postanowiliśmy zatem wyjść na przeciw oczekiwaniom czytelników i zaprezentować krótki przewodnik po najciekawszych - naszym zdaniem - programach do tworzenia modeli czcionek oraz zarządzania bibliotekami "fontów". Zapraszamy do lektury!

Zapraszamy także do odwiedzin naszej sekcji kurs tworzenia czcionek, który być może okaże się pomocny dla wszystkich zainteresowanych tematem.

Nasz przegląd programów do tworzenia czcionek zaczynamy od aplikacji o nazwie Font Creator firmy High Logic. Ostatnia wersja tego narzędzia (oznaczona numerem 5.0), oprócz funkcji oferowanych przez poprzednie edycje, czyli tworzenia i edytowania czcionek TrueType i konwersji obrazów bitmapowych do formatu TrueType, oferuje także obsługę czcionek OpenType w fomacie CFF, nowe opcje edycji konturów czcionek i poprawione opcje siatki. Za pomocą tego narzędzia można edytować zarówno cały wzór czcionki jak i pojedyńcze litery, modyfikować kontury liter i odstęp między nimi, a także korygować czcionki wyświetlane niepoprawnie. Na koniec wystarczy zainstalować czcionki w systemie Windows.

Plik do pobrania - Font Creator 5.0

Licencja: 30-dniowa wersja trial (po upływie tego czas należy uiścić opłatę w wysokości 99 USD).

System operacyjny: Windows

Strona producenta: High Logic

"Czy kiedykolwiek stworzyłeś własny wzór czcionki?" - wyniki sondy

"Czy kiedykolwiek stworzyłeś własny wzór czcionki?" - wyniki sondy

Raster Font Editor 0.09 beta, kolejny program w naszym zestawieniu, jest z kolei narzędziem całkowicie darmowym, służącym do tworzenia czcionek w formacie BMP. RFE może m.in. importować DOS-owe czcionki 8x16 i czcionki z obrazów bitmapowych oraz dokonywać konwersji czcionek TTF na rastrowe i eksportować projekty do plików FNT (Font Resource), RC (Resource Script), TXT i BMP.

Plik do pobrania - Raster Font Editor 0.09 beta

Licencja: darmowy

System operacyjny: Windows

Strona producenta: CyLog Software


Zobacz również