Nie trać czasu na peceta

Niezależnie od dużej wydajności komputera i tak zbyt często czekasz i wbijasz wzrok w klepsydrę. Podpowiemy Ci, w jaki sposób skutecznie pracować z komputerem, aby oszczędzać cenny czas.

Niezależnie od dużej wydajności komputera i tak zbyt często czekasz i wbijasz wzrok w klepsydrę. Podpowiemy Ci, w jaki sposób skutecznie pracować z komputerem, aby oszczędzać cenny czas.

Od razu po włączeniu komputer staje się przyczyną zdenerwowania. System uruchamia się za wolno. Kolejne minuty mijają, zanim aplikacje są gotowe do pracy. Opisana sytuacja powtarza się dzień w dzień - za każdym razem, gdy musisz skorzystać z pomocy komputera. A to krótkie opóźnienie systemu operacyjnego, a to pauza spowodowana niewydolnością sprzętu.

Aktualizacja BIOS-u: zanim zabierzesz się do roboty, koniecznie przeczytaj instrukcję.

Aktualizacja BIOS-u: zanim zabierzesz się do roboty, koniecznie przeczytaj instrukcję.

Nie pozwól zabierać sobie cennego czasu. Z lektury niniejszego materiału dowiesz się, jak przy niewielkim wysiłku zwiększyć skuteczność pracy na komputerze. Niekiedy wystarczy zamienić jedno lub dwa ustawienia. A jeśli nie pomogą środki wchodzące w skład systemu Windows, możesz użyć sprytnych programów dodatkowych. Na kolejnych stronach opisujemy, jak przyspieszyć uruchamianie systemu, usprawnić wydajność twardego dysku, zautomatyzować codzienne czynności, przeinstalować Windows w przeciągu minut, optymalnie wykorzystywać połączenia internetowe i szybko przenosić na papier wyniki mozolnej pracy.

1. BIOS - przed przyspieszeniem

Czy masz dość czekania na wczytanie systemu Windows? Za pomocą paru ustawień w BIOS-ie możesz zablokować kilka zbędnych operacji kontrolnych i uniknąć pętli oczekiwania. Włącz komputer i naciśnij klawisz odpowiedzialny za przywołanie menu BIOS-u (zależnie od płyty głównej: [F1], [F2], [Del] lub [Esc]). Na podstawie popularnego BIOS-u firmy Award wyjaśniamy w poniższych poradach, jakie czynności przyspieszają uruchamianie systemu. Przed modyfikowaniem opcji w BIOS-ie zanotuj lub wydrukuj poszczególne parametry. Po każdej zmianie zresetuj komputer i upewnij się, czy system jest wczytywany bez problemów. W razie kłopotów ponownie przywołaj BIOS i cofnij ostatnią zmianę.

2. BIOS - parametry dyskowe

Najpierw powinieneś zoptymalizować ustawienia w menu Standard CMOS Setup. Przejdź do parametrów twardych dysków i przestaw pole Type (dla każdego z nich) z opcji Auto na User. W ten sposób oszczędzisz systemowi automatycznego wykrywania zainstalowanych dysków, które BIOS przeprowadza podczas każdego uruchomienia komputera. Po zmianie powyższej opcji BIOS powinien wyświetlić prawidłowe parametry dysku.

Jeżeli jedna z opcji miga lub bra-kuje w niej parametru dysku, musisz wstawić odpowiednią wartość. Sprawdź w instrukcji obsługi albo dowiedz się od sprzedawcy, podając model dysku. Gdy będziesz opuszczać BIOS, pamiętaj o zapisaniu dokonanych zmian (opcja Save changes and exit). Zauważ, że wpisanie błędnych parametrów może doprowadzić do tego, że BIOS nie wykryje dysku. Wówczas komputer nie będzie "widział" twardego dysku. Jeśli wystąpi taka sytuacja, zrestartuj komputer i ponownie przejdź do BIOS-u. Następnie sprawdź, czy prawidłowo wpisałeś wszystkie parametry. Jeżeli nie znajdziesz błędu, przywróć automatyczne wykrywanie dysków (opcja Auto w polu Type). Nie musisz się martwić się o dane zgromadzone na dysku - na pewno zostaną utracone.

3. BIOS - porty dyskowe

Zgodnie z fabrycznymi ustawieniami BIOS-u, wszystkie cztery porty EIDE (Primary Master, Primary Slave, Secondary Master i Secondary Slave) są otwarte. Oznacza to, że po włączeniu komputera BIOS sprawdza poprawność ich funkcjonowania. Dlatego powyłączaj te interfejsy EIDE, z których nie korzystasz. Przejdź do odpowiedniego pola (patrz wyżej) i ustaw w nim opcję None.

Czy w Twoim komputerze są zainstalowane dwie stacje dysków? Jeśli nie, możesz zablokować wyszukiwanie drugiego napędu z poziomu BIOS-u. Przejdź do pola Drive B i wybierz opcję None.

4. BIOS - ostatnie szlify

Po dokonaniu nieodzownych ustawień w menu Standard CMOS Setup zabierz się za menu Bios Features Setup. Na pierwszym miejscu w polu Boot Sequence powinien się znajdować się napęd, w którym zainstalowany jest system operacyjny. W przypadku komputerów, w których głównym system operacyjnym jest Windows, będzie to zazwyczaj napęd C: (zależnie od wersji BIOS-u: IDE-0 lub C). Wybierając właściwą kolejność, w jakiej BIOS ma sprawdzać poszczególne dyski pod kątem obecności systemu operacyjnego, możesz uniknąć niepotrzebnych odwołań do pozostałych napędów. Oprócz tego ustaw opcję Disabled w polu Boot up Floppy Seek. Dzięki temu BIOS nie będzie sprawdzał, czy stacja dyskietek działa poprawnie.

Obecne moduły pamięciowe RAM są niezawodne. Dlatego możesz bez skrupułów zrezygnować z automatycznej diagnozy niektórych podzespołów. Uaktywnij testowanie pobieżne, ustawiając opcję Enabled w polu Quick Power On Self Test. Dodatkowe przyspieszenie wczytywania systemu uzyskasz, włączając tryb transmisji pakietowej. Przejdź w tym celu do pola IDE HDD Block Mode i ustaw je na Enabled.

5. BIOS - bufor chipsetu

Ostatnie modyfikacje ustawień przeprowadź w menu Chipset Features Setup. Włącz opcję Read Around Write. Dzięki temu już podczas wczytywania systemu operacyjnego pamięć robocza RAM będzie mogła korzystać z danych w pamięci chipsetu. Gdy pamięć robocza będzie poszukiwała danych, które w wyniku uprzednich operacji zapisu pozostały w buforze chipsetu, mogą być odczytane bezpośrednio z bufora. Dzięki temu, że dane nie muszą być ściągane z pamięci za pośrednictwem procesora, można zaoszczędzić dużo czasu.

6. BIOS - ekspresowe wersje

Nie daruj ani sekundy: tylko w samym menu Bios Features Setup cztery modyfikacje pozwolą znacznie przyspieszyć wczytywanie systemu.

Nie daruj ani sekundy: tylko w samym menu Bios Features Setup cztery modyfikacje pozwolą znacznie przyspieszyć wczytywanie systemu.

Dopiero po upływie kilku minut od włączenia komputera system Windows jest gotowy do działania. Jeśli masz płytę główną Intel D810EMO, D815EEA, MO810E albo VC820, możesz skrócić czas uruchamiania systemu. Wymaga to aktualizacji za pomocą łaty Express Bios Update, która zawiera funkcję Rapid Bios Boot optymalizującą procedurę POST (Power On Self Test). Po zastosowaniu tej funkcji wczytanie Windows 95/98 trwa średnio 75 procent czasu, który jest konieczny bez aktualizacji. W przypadku Windows ME proces uruchamiania systemu ma być przeprowadzany dwa razy szybciej.

Instalacja łaty Express Bios Update jest dokonywana w bardzo wygodny i bezpieczny sposób. Pliki aktualizacyjne są umieszczone w archiwum, które przywołuje się z poziomu Windows. Gdy aktualizacja się nie powiedzie się, BIOS automatycznie przywróci pierwotny stan wraz z kolejnym uruchomieniem systemu. Na dodatek nie trzeba przygotowywać dyskietki startowej, ponieważ aktualizacja odbywa się w środowisku Windows. Obecnie dostępne są aktualizacje do płyty VC820 (dostępna pod adresem:http://developer.intel.com/design/motherbd/vc/vc_bios.htm , rozmiar pliku: 588 KB) i płyty D815EEA (dostępna pod adresem:http://developer.intel.com/design/motherbd/ea/ea_bios.htm , rozmiar pliku: 679 KB). Aktualizacje do płyt D810EMO i MO810E mają pojawić się niebawem pod adresemhttp://developer.intel.com/design/motherbd/mo/mo_drive.htm . Wszystkie nowe płyty główne Intela mają być fabrycznie wyposażane w specjalną wersję BIOS-u nazywaną Express Bios. Wprowadzenie podobnego BIOS-u planują również inni producenci płyt głównych (m.in. Asus i MSI).