Nie tylko IBM rozciąga krzem

IBM ogłosiła 8 czerwca bieżącego roku odkrycie 'przełomowej metody' rozciągania krzemu, która ma umożliwić produkcję szybszych mikroprocesorów pobierających mniej energii, ale okazuje się, że procesorowy gigant nie był pierwszy.

'AmberWave Systems opracowała i opatentowała technologię Strained Silicon o nazwie epsilonMOS [eMOS], na którą licencja jest dostępna od zaraz', oświadczył szef AmberWave, Mark Wolf. AmberWave i jej założyciel profesor MIT [Massachussets Institute of Technology] dr Gene Fitzgerald udoskonalali technologię Strained Silicon przez ostatnie dziesięć lat. 'Gene Fitzgerald jest ojcem ultra-przenośnej technologii Strained Silicon, a AmberWave jest zaszczycona, że liderzy rynku tacy jak IBM są gotowi wprowadzić wynalazek na globalny rynek półprzewodników', stwierdził Mark Wolf, 'AmberWave posiada IP, narzędzia i odpowiedni zespół ludzi gotowych do natychmiastowej obsługi firm zainteresowanych komercyjną produkcją chipów w technologii Strained Silicon', dodał.

Nowa technologia pozwala tworzyć wysoce wydajne obwody poprzez rozciąganie atomów krzemu i obniżaniu oporu elektronów w materiale. Mark Wolf oświadczył także, że AmberWave zamierza nawiązywać współpracę z wszystkimi firmami zainteresowanymi licencją na Strained Silicon. Jako właściciel 'fundamentalnej technologii i intelektualnego prawa do niej' AmberWave przyjęła bardzo otwarty model biznesowy: 'Z chęcią sprzedamy licencję IBM, Motoroli czy komukolwiek innemu, bowiem wierzymy, że rozciągnięty krzem stanie się dominującą platformą dla wszystkich mikroprocesorowych zastosowań', twierdzi Mark Wolf.

www.amberwave.com


Zobacz również