Nie tylko Photoshop


Live Picture

Nie tylko Photoshop

Live Picture potrafi szybko obrabiać olbrzymie pliki. Tutaj malujemy, zmieniając poziom przezroczystości między dwoma wielomegabajtowymi obrazkami.

Nie trzeba być bardzo niecierpliwym, by stwierdzić, że Photoshop pod względem szybkości obróbki obrazu wciąż pozostawia wiele do życzenia. Live Picture 2.6 okazuje się o wiele wydajniejszy.

Program rozpoczyna każdą sesję od przekonwertowania obrabianych bitmap do własnego formatu plików IVUE (lub też, przy skanowaniu, odbywa się to bezpośrednio do formatu IVUE). Format IVUE (poprzedzający format Flash Pix) zawiera wielokrotne powtórzenia pliku w różnych rozdzielczościach, można więc wyświetlać obraz w zróżnicowanym zbliżeniu.

Zamiast zmieniać oryginalną bitmapę, Live Picture przeprowadza edycję obrazów algorytmicznie, a następnie zapisuje to do pliku FITS. Po zakończeniu edycji Live Picture buduje ostateczną wersję bitmapy dodając ją do obrazka źródłowego. (Uwaga - podczas podglądu i tworzenia plików w CMYK-u praca w tym trybie jest niemożliwa).

Taki styl edycji zdjęć pozwala Live Picture otwierać, manipulować i zapisywać wyniki pracy niemal w czasie rzeczywistym - jest więc idealny dla niecierpliwych twórców. Mimo iż program może cofnąć tylko ostatnią czynność, można to obejść przez stworzenie oddzielnych warstw dla każdego poziomu edycji - w szczególności przy malowaniu pędzlem - bez ryzyka uszkodzenia wyższej warstwy. Pliki FITS są na tyle małe, że można je przesyłać modemem do studia, biura lub w każde inne miejsce i dodać do oryginalnych obrazów IVUE. Możliwa jest również konwersja głównego pliku do wyższych rozdzielczości bez zwiększania jego rozmiarów, jak to ma miejsce w przypadku Photoshopa.

Mocną stroną Live Picture jest łatwa obróbka plików o dużej objętości, zwłaszcza przy użyciu pędzla do maskowania i klonowania elementów z różnych obrazów w jednej kompozycji. Podczas gdy Photoshop jest ograniczony do pędzla najwyżej 999-pikselowego, Live Picture pozwala na stworzenie narzędzi dowolnie szerokich. Połączenie dużych rozmiarów pędzla i odpowiedniej miękkości pozwala np. klonować chmury pojedynczymi pociągnięciami, co w Photoshopie zajęłoby nawet kilka godzin. Pędzel X Distorto w Live Picture jest także użyteczny przy upiększaniu uśmiechu modelek lub łączeniu krawędzi dwóch elementów.

Parę uwag krytycznych. Ceną szybkiego działania jest konieczność konwersji bitmap do formatu IVUE na początku każdej sesji i powrót do oryginalnego formatu na końcu. Ponadto dla komfortowej pracy z Live Picture jest wymagana wolna pamięć operacyjna równa rozmiarom edytowanego obrazu plus dwa razy tyle na dysku twardym.

Program nie obsługuje warstw Photoshopa, tak więc pliki muszą być przed przeniesieniem spłaszczone. Live Picture nie jest w stanie także obrabiać przeźroczystych warstw Photoshopa. Live Picture współpracuje z filtrami Adobe, jakkolwiek filtry opierające swe działanie na edycji pikseli bitmap przeszkadzają programowi w jego własnych metodach edycji.