Nie tylko Photoshop


MetaCreations Painter

Nie tylko Photoshop

Natural Media w Painterze do złudzenia symulują normalne narzędzia malarskie. Na obrazku widać pomieszane skany i efekty malowania.

Painter 5 (ok. 1500 zł Mac i Windows) wypełnia specyficzną niszę rynkową. Program oferuje technikę "naturalnego tworzenia" i zamienia komputer w wirtualne sztalugi. Painter zawiera ogromną ilość najróżniejszych pędzli, którymi można symulować różnorodne techniki malarskie - olej, akwarelę i stosować je na najróżniejszych odmianach papieru, płótna i innych podkładach. Program ma jednak pewne wymagania - by w pełni cieszyć się malarskimi efektami, trzeba mieć tablet graficzny. Wtedy w rękach utalentowanego artysty Painter zamienia się w komputerowy odpowiednik palety i pędzla.

To nie wszystko, program ma także sporo efektów specjalnych. Najróżniejsze funkcje klonowania, np. Van Gogha, pozwalają nadać twoim pracom styl ulubionego mistrza. Image House pozwala od ręki zaaplikować grafikom wymyślne elementy, np. liście, których odręczne stworzenie zajęłoby sporo czasu. Możesz też zachować swoje prace w takiej bibliotece gotowych elementów i użyć później.

Painter zawiera wiele graficznych funkcji spotykanych w Photoshopie, akceptuje też wtyczki (plug-ins) trzeciej wersji programu Adoba (nie wszystkie, nie działa np. Alien Skin Eye Candy). Choć bez problemu importuje i eksportuje photoshopowe pliki wraz z warstwami, kanałami, ścieżkami, jednak tryby mieszania warstw obsługuje jedynie do wersji 3. Dodatkowo w chwili gdy warstwy Photoshopa zostaną przekształcone w floaters Paintera, maski warstw zostają zamienione na X Floater Visibility Masks. Po odwróceniu procesu oryginalne maski warstw są złączone z X Layers Noneditable Transparency Masks (nieedytowalne maski przezroczystości).

Czy potrzebujesz obu programów? Mówiąc krótko - tak. Painter jest przydatny tylko dla użytkowników czujących się pewnie z pędzlem w ręku. Choć w porównaniu z nim narzędzia malarskie Photoshopa wydają się bezużyteczne, program Adobe jest wciąż bezkonkurencyjny w wykorzystaniu tekstu i w zaawansowanej obróbce. Painter nie obsługuje także bezpośrednio formatu CMYK, korzystając zamiast niego z zarządzania kolorami Kodaka i standardowych profili ICC.