Nie tylko Photoshop


Nowi konkurenci

Opisane przez nas programy to jeszcze nie wszystko. Na scenie pojawili się niedawno nowi gracze: Adobe Image Redy i Macromedia Fireworks. Okrojona technologia Photoshopa posłużyła do stworzenia aplikacji, która obsługuje jedynie tryb RGB i jest przeznaczona do tworzenia i optymalizowania stron internetowych. Fireworks 1.0 jest zaś graficznym kombajnem do stron WWW, oferującym najbardziej rozbudowane narzędzia do edycji bitmap, grafiki wektorowej i obróbki tekstu w rozdzielczościach ekranu i trybie RGB. Najprawdopodobniej jedna z tych aplikacji (jeśli nie obie) znajdzie się wkrótce w wyposażeniu każdego szanującego się internetowego grafika.

Podkręć swoje prace

To, których programów będziesz potrzebował, zależy oczywiście od tego, czym się zajmujesz. Jeśli pracujesz na pracach o dużym formacie, powinieneś przyjrzeć się Live Picture i XResowi. Bezapelacyjna szybkość pierwszego z nich nadaje się świetnie do tworzenia wielkich plików, równie zaś zwinny XRes ma interfejs, który spodoba się nawet fanatycznym zwolennikom Photoshopa. Jeśli zaś masz w sobie choć odrobinę duszy artysty, powinieneś zafundować sobie Paintera.

Kombinacja Paint Shopa Pro, Photo-Painta i Picture Publishera może zapewnić w środowisku Windows szybszą i bardziej elastyczną obróbkę zdjęć oraz optymalizację i animację grafiki internetowej - i to znacznie taniej w porównaniu z ceną Photoshopa. Jeśli poważnie traktujesz automatyzację i pracę na wielu plikach niezależnie, czy są to prace drukowane, multimedialne, czy grafika na WWW, przyda ci się DeBabelizer. ImageReady i Fireworks są zaś całkiem atrakcyjną alternatywą dla internetowych grafików.

Cokolwiek byś robił, pamiętaj, że Photoshop jest otoczony dobrze przygotowaną i chętną do pomocy czeredką. Warto z niej czasem skorzystać.