Nie tylko Photoshop

Świat nie kończy się na firmie Adobe. Istnieją także inne programy, które w pewnych sytuacjach są nawet lepsze od rynkowego lidera.


Świat nie kończy się na firmie Adobe. Istnieją także inne programy, które w pewnych sytuacjach są nawet lepsze od rynkowego lidera.

Nie powinno nikogo dziwić, że Photoshop jest najpopularniejszym profesjonalnym programem graficznym. Nowe funkcje dodane w 5. już wersji (wielokrotna edycja tekstu, rozbudowana opcja cofnij, obsługa 48- i 64-bitowego koloru, zarządzanie kolorami, automatyczna selekcja i nakładanie efektów) wzmocniły i tak silną pozycję programu.

Konkurencja jednak nie śpi. Okazuje się, że istnieją programy, które także są niezłe - ba, w niektórych zastosowaniach nawet lepsze.

W tym artykule przyjrzeliśmy się programom, które wnoszą świeży powiew i nowe idee w świat aplikacji do obróbki map bitowych.

Nikt nie wymaga od programów, by integrowały się z Photoshopem, konieczna jest jednak obsługa jego systemu plików. Photoshop 5 może obsługiwać całą masę nowych efektów, które dla Adobe są oczkiem w głowie, dobrze więc, by działały także w innych aplikacjach. Większość badanych programów obsługiwała maski Photoshopa 3 oraz, w mniejszym lub większym stopniu, warstwy, ścieżki, kanały alfa, a także tryby przenikania i kolorów.

Test rozpoczęliśmy od czterech programów jawnie konkurujących z Photoshopem.

Corel Photo-Paint

Photo-Paint 8 (Mac i Windows - także polska wersja) oferuje wiele z możliwości Photoshopa. Aplikacja jest integralną częścią sztandarowego produktu Corela - pakietu Draw (ok. 1400 zł). Poza Photo-Paintem, zawiera on także program CorelDream 3D i tony klipartów. Program ma oryginalne narzędzia do malowania, na przykład pędzle X Symetry i Orbity, a niektóre funkcje jak

X Direct Transparency Editing i gradienty są zaimplementowane bardziej intuicyjnie niż w programie Adobe. Photo-Paint doskonale nadaje się do grafiki internetowej - tworzy animowane GIF-y i posiada rozbudowane opcje podglądu kompresji i rozmiaru plików JPEG i GIF.

Photo-Paint lepiej też zarządza automatyzacją pracy i potrafi tworzyć wspólną paletę kolorów dla różnych zdjęć i dawkować je na poszczególne odcienie, np X Facial Tones. Takie palety są niezwykle przydatne podczas tworzenia CD-ROM-ów lub stron WWW, gdzie nie trzeba się przejmować ograniczeniem do 8-bitowego koloru.

Środowisko pracy programu łatwo dostosować do własnych potrzeb i najbardziej chyba przypomina Photoshopa. Photo-Paint (jak również Corel Draw) mogą importować podstawowe maski tej aplikacji, kanały alfa, a nawet niektóre warstwy dopasowania (adjustment layer). Nie obsługują jednak ścieżek i trybów mieszania warstw.