Nie tylko Rambus

Intel oświadczył, że procesor Pentium 4 będzie współpracował zarówno z pamięciami PC-133 jak i Rambus.

Przedstawiciele firmy Intel podczas ostatniej konferencji prasowej, oświadczyli, że najnowszy procesor z rodziny Pentium będzie współpracował również z pamięciami SDRAM, a nie - jak wcześniej zakładano - tylko z układami RDRAM opracowanymi przez firmę Rambus. Decyzja producenta oznacza, iż nabywcy będą mogli używać sprzętu opartego na nowych procesorach Pentium 4 bez stosowania drogiej pamięci RDRAM.

RDRAM to pamięć, która ma polepszyć wydajność komputerów PC, przede wszystkim dzięki zdecydowanie szybszej transmisji danych do procesora niż w wypadku pamięci SDRAM. Jak twierdzą przedstawiciele Intela, RDRAM jest w tej chwili najlepszą architekturą pamięci, jaka może być stosowana w maszynach zawierających procesory pracujące z częstotliwościami rzędu 1 GHz. Jednak przeprowadzone ostatnio przez Intela testy wykazały, że zastosowanie tego kosztownego rodzaju pamięci nie dawało oczekiwanego wzrostu szybkości działania komputerów.

Jak zapowiedział jednak George Alfs, rzecznik firmy Intel, płyty główne zawierające procesor Pentium 4 i pamięć PC-133 SDRAM nie będą na razie dostępne w sprzedaży. Oświadczył też, że Intel rozważa możliwość przystosowania Pentium 4 do współpracy z pamięciami Double Data Rare (DDR). Ten rodzaj układów promuje główny rywal Intela - firma AMD.


Zobacz również