Nie tylko Ród Smoka. Wszystkie spin-offy Gry o Tron – ile razy powrócimy do Westeros?

"Gra o Tron" ukazuje zaledwie wycinek świata wykreowanego przez George'a Martina. Jednak wkrótce możemy jednak zobaczyć większy fragment Westeros i Essos – wszystko to za sprawą spin-offów, nad którymi pracuje HBO. "Ród Smoka" to zaledwie jeden z nich, przenoszący widzów o prawie 200 lat w przeszłość. Inne seriale przeniosą nas nie tylko w czasie, ale i przestrzeni, ukazując niezwykłe przygody w dalekich krainach.

fot. HBO Max

A Knight of the Seven Kingdoms: The Hedge Knight

Serial na podstawie Opowieści z Siedmiu Królestw – zbioru trzech opowiadań George'a Martina. Bohaterami są sir Duncan Wysoki (zwany Dunkiem) oraz jego giermek, Egg (późniejszy król Aegon V). Wydarzenia rozgrywają się 90 lat przed Grą o Tron. W skład Opowieści wchodzą na razie trzy historie, a pierwszy sezon serialu ma się skupić na pierwszej z nich, zatytułowanej Błędny Rycerz. Traktuje ona o okolicznościach spotkania Dunka i Egga oraz o konflikcie, w który wdaje się rycerz z księciem Aerionem Targaryenem.

Nie tylko Ród Smoka. Wszystkie spin-offy Gry o Tron – ile razy powrócimy do Westeros?

fot. HBO Max

Serial o losach Dunka i Egga to oprócz Rodu Smoka jedyny spin-off oficjalnie zapowiedziany przez HBO Max. Nie jest jednak pewne, kiedy serial może ujrzeć światło dzienne – 7 maja 2023 roku George Martin ogłosił, że scenarzyści serialu The Hedge Knight przystępują do strajku zorganizowanego przez amerykańską Gildię Scenarzystów. Prace nad produkcją zostają więc wstrzymane na czas nieokreślony.

Zobacz również:

  • Ród Smoka sezon 2 – kiedy premiera? Nadchodzi Taniec Smoków
  • HBO Max – premiery i nowości lipca 2023. Co warto obejrzeć?

10 000 okrętów

Ten serial to prawdziwa podróż w czasie. Ma on opowiadać o losach księżniczki Nymerii, żyjącej 1000 lat przed wydarzeniami z Gry o Tron. Nymeria pochodziła ze znajdującej się w Essos krainy o nazwie Rhoyne. Królestwo zostało jednak zaatakowane i podbite przez Valyrię – księżniczka zebrała flotę 10 000 okrętów i wraz z ocalałymi Rhoynarami pożeglowała przez morze w poszukiwaniu miejsca do osiedlenia. Jej wybór padł w końcu na Dorne w Westeros. Poślubiła tam lorda Morsa Martella, a setki Rhoynarek wyszło za mąż za innych Dornijczyków. Dla uczczenia nowego początku, Nymeria spaliła wszystkie swoje okręty.

Nie tylko Ród Smoka. Wszystkie spin-offy Gry o Tron – ile razy powrócimy do Westeros?

fot. HBO Max

Wojna z Valyrią i długa żegluga Nymerii stanowi wdzięczny temat dla serialu, podobnie jak późniejsza walka księżniczki o utrzymanie władzy w Dorne. Co więcej Ród Martellów w Grze o Tron wypadł świetnie (choć głównie za sprawą Oberyna Martella), tak więc zanurzona w odległej przeszłości opowieść o jego początkach może wypaść naprawdę ciekawie. Showrunnerką serii i scenarzystką będzie Amanda Segel.

Snow

Najbardziej kontrowersyjny z zaplanowanych spin-offów. Powiedzmy to jasno: z Jonem Snow scenarzyści nie obeszli się ani dobrze, ani z sensem. Przez 7 sezonów mogliśmy obserwować ewolucję tego bohatera od niezbyt lotnego i żyjącego ideałami chłopca do pozbawionego złudzeń, zaprawionego w bojach mężczyzny. Wszyscy w napięciu czekali na dwie sceny: wyjaśnienie, że Jon jest Aegonem, synem Rhaegara Targaryena i Lyanny Stark oraz jego spektakularny pojedynek z Nocnym Królem. Jak się okazało, informacja o pochodzeniu do niczego się Jonowi nie przydała, a władcę Białych Wędrowców zabiła Arya. Jona okradziono więc z kluczowych momentów jego historii – nic więc dziwnego, że w zakończeniu Gry o Tron Snow wraz z Dzikimi wyniósł się za Mur.

Nie tylko Ród Smoka. Wszystkie spin-offy Gry o Tron – ile razy powrócimy do Westeros?

fot. HBO Max

Według pierwszych informacji, spin-off opowie o przygodach Jona na dalekiej Północy. Pomysł na serial wypłynął podobno od samego Kita Haringtona – być może aktor też nie mógł pogodzić się z tym, jak potraktowano jego bohatera. Snow to roboczy tytuł serialu – nad produkcją będzie pracować ekipa showrunnerów i scenarzystów zwerbowana przez Haringtona. Przecieki wspominają też, że w serialu może powrócić Gwendoline Christie w roli Brienne.

Wąż Morski

Jeden z najciekawszych planowanych spin offów. Wąż Morski to nikt inny, jak lord Corlys Velaryon, którego mieliśmy okazję zobaczyć w Rodzie smoka. Czytelnicy książek Martina wiedzą, że był on prawdziwym badassem. Ród Velaryonów pochodził z Valyrii, był więc stary, bogaty i oddany Targaryenom. Zgodnie z rodzinną tradycją, lord był żeglarzem i to bardzo utalentowanym. Już w młodym wieku wyprawiał się w ryzykowne podróże, jednak jego największe triumfy miały miejsce na statku zwanym Wężem Morskim. Corlys żeglował na nim do najbardziej tajemniczych miejsc na świecie, przywożąc do Westeros ładunki cennych towarów i budując w ten sposób bogactwo Velaryonów.

Nie tylko Ród Smoka. Wszystkie spin-offy Gry o Tron – ile razy powrócimy do Westeros?

fot. HBO Max

Początkowy tytuł tego spin-offa to 9 podróży, jednak HBO i George Martin nie chcieli tworzyć dwóch seriali z liczbą w tytule. Jako scenarzystę pilota zaangażowano Bruno Hellera. Serial zapewne opowie o egzotycznych wojażach Corlysa. Oznacza to, że możemy zobaczyć państwa, które nie tylko nie pojawiły się w Grze o tron, ale nie zostały nawet dobrze opisane przez Martina. Być może dzięki Wężowi Morskiemu odwiedzimy takie krainy w Essos, jak pełne zamaskowanych mieszkańców Asshai przy Cieniu czy Mossovy, zasiedlone przez zmiennokształtnych i łowców demonów.

Złote Imperium Yi Ti

Wygląda na to, że Essos zwiedzimy nie tylko za sprawą Corlysa Velaryona. HBO planuje bowiem serię animowaną, której akcja będzie rozgrywać się w Yi Ti – porośniętym dżunglą kraju pomiędzy Morzem Nefrytowym a pełnymi czarów Krainami Cienia. O tym państwie wiadomo niewiele ponadto, że jest niesłychanie bogate, pełna złota, jedwabiu i cennych przypraw. Pochodzącą z Yi Ti Czerwoną Kapłankę można było zauważyć w jednym z odcinków Gry o Tron.

Nie tylko Ród Smoka. Wszystkie spin-offy Gry o Tron – ile razy powrócimy do Westeros?

fot. HBO Max

Według George'a Martina, Yi Ti jest fantastycznym odpowiednikiem średniowiecznych Chin – odległą z punktu widzenia Westeros krainą, pełną dziwnych towarów i obyczajów. Animacja wydaje się dobra formą do przedstawienia tak niezwykłego miejsca.

Zobacz także: Potworni bohaterowie Rodu Smoka. Poznaj najważniejsze smoki w serialu


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: