Nie tylko dla zawodowców

Czy jeden program może być kompleksowym, profesjonalnym, a zarazem prostym w obsłudze narzędziem do edycji wideo oraz authoringu DVD? Temu wyzwaniu próbuje sprostać pakiet Ulead MediaStudio Pro 8.


Czy jeden program może być kompleksowym, profesjonalnym, a zarazem prostym w obsłudze narzędziem do edycji wideo oraz authoringu DVD? Temu wyzwaniu próbuje sprostać pakiet Ulead MediaStudio Pro 8.

Wraz ze wzrostem możliwoś-ci edytorów wideo, rosną wymagania użytkowników wobec tego typu aplikacji. Oczekują prostoty obsługi, a jednocześnie zestawu profesjonalnych narzędzi i oczywiście satysfakcjonującego efektu końcowego. Na dodatek to wszystko w jednej aplikacji. Wyz-waniu próbuje sprostać najnowsza wersja pakietu firmy Ulead MediaStudio Pro Ulead Systems. Podąża-jąc za nowymi standardami (obsłu-ga formatu HDV) oferuje pokaźny zestaw narzędzi do przechwytywania wideo w czasie rzeczywistym i jego nieliniowej edycji, obróbki dźwięku oraz authoringu DVD. Ulead MediaStudio Pro 8 zawiera kilka ciekawych nowości.

Jakość nabiera kolorów

Nie tylko dla zawodowców

Niech cię nie zmyli pierwszy rzut oka. Interfejs programu nie jest wcale skomplikowany.

W najnowszej wersji pakietu warto zwrócić uwagę na odmłodzony interfejs użytkownika, w tym jednościeżkowy moduł do edytowania, z możliwością umieszczania przejść na dowolnej ścieżce. Do tego doszła opcja korzystania z wielu linii czasu - poza utworzeniem podstawowej możesz edytować niezależnie dodatkowe i łączyć wszystkie ze sobą na etapie finalnej produkcji. Jest to rozwiązanie zdecydowanie upraszczające obróbkę większych plików oraz pracę grupową. Dużo zmieniło się również w kwestii przechwytywania wideo z kamery cyfrowej. Odświeżone okno przechwytywania dostępne jest w samym programie i oferuje opcję zachowywania i drukowania podglądu zawartości pliku w formie miniatur (funkcja DV Albums).

W związku ze wspomnianą wcześniej obsługą formatu HDV (High Defi-nition Video) wprowadzono funkcję Smart Proxy, która na pewno przyda się użytkownikom komputerów o niewystarczającej mocy obliczeniowej. Aby umożliwić im płynną edycję plików HDV w czasie rzeczywistym (zarówno trybu 720p, jak i 1080i), na życzenie tworzona jest specjalna wersja o niższej rozdzielczości, którą można edytować. Po skończonej pracy wszystkie operacje przenoszone są na źródłowy materiał, którego jakość pozostaje niezmieniona. Z większych nowości warto też zwrócić uwagę na opcję Smart Compositor, która odpowiada za tworzenie tzw. sekwencji otwarcia. Możesz skorzystać z zestawu 22 schematów, w których umieszczasz własne klipy wideo, warstwę tekstową oraz muzyczną. Zmiany w pakiecie Ulead MediaStudio Pro 8 zauważalne są również w narzędziach do korekty kolorów (dodano koło kolorów do wyboru poziomów, niskich, średnich oraz wysokich tonów barw, a także sporo filtrów) oraz palecie efektów i przejść (nowy menedżer efektów).

Szał kanałów i authoringu DVD

Nie tylko dla zawodowców

Ustawienia dźwięku przestrzennego w Ulead MediaStudio Pro 8. Kontrolujesz każdą ścieżką audio.

Ulead MediaStudio Pro 8 obsługuje dźwięk przestrzenny w systemie Dolby Digital 5.1. Jeśli chcesz użyć tego typu podkładu w swoim projekcie, musisz dysponować co najmniej czterema ścieżkami audio w edytorze. Jeśli w ustawieniach projektu zadeklarujesz wielokanałowy dźwięk (w menu Project polecenie Project Settings, pod przyciskiem Edit wybierasz opcję Multi-channel Surround Sound), będziesz mógł skorzystać z miksera kanałów (Audio Mixing Panel w menu Window). Pozwala on rozdysponować poszczególne kanały audio do określonych głośników i manipulować natężeniem siły dźwięku. W razie potrzeby, korzystając z opcji Time Stretch, możesz dostosować długość ścieżki audio do ścieżki wideo.

Gdy zakończysz już wszystkie prace edycyjne nad projektem, pozostaje umieścić gotowy film na odpowiednim nośniku. Za funkcję authoringu DVD odpowiedzialne jest w aplikacji narzędzie Ulead DVD MovieFactory w wersji 4.2. Z jego poziomu dodajesz gotowe klipy, a także ustalasz wygląd menu nawigacyjnego. Możesz również wykorzystać klip lub obrazek, jako wprowadzenie do prezentacji zawartości krążka. Pakiet Ulead MediaStudio Pro 8 współpracuje z systemami Windows 2000 oraz XP. Wskazana jest większa ilość pamięci RAM (rekomendowane od 1 GB wzwyż, a minimalnie 256 MB). W wypadku edytowania wideo w standardzie HDV rosną również wymagania dotyczące procesora (Pentium 4, 3 GHz lub więcej).

Najważniejsze formaty wejściowe Ulead MediaStudio Pro 8

Wideo AVI, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, QuickTime, Real Media, pliki programu Ulead VideoStudio 8 oraz 9, WMV.

Audio MP3, QT, WAVE, MPEG-1, MPEG-2, AIFF, AU.

Grafika BMP, GIF, JPEG, EPS, PNG, PSD, TIFF.

Nośniki CD, DVD, VCD (Video CD), SVCD (Super Video CD).

Informacje Ulead Systems,http://www.ulead.co.uk

Cena 399,99 USD