Nie ucz się języków programowania- ucz się programowania - wstęp


Czytaj inne artykuły z cyklu:
Po tym jak spod jego ręki wyjdą tego typu epokowe dzieła, do przekonania delikwenta, że potrafiłby uratować piłkarską reprezentację Polski przed kolejnymi blamażami oraz, że zna się na polityce dołącza odczucie, iż umie programować. Funkcje, dzięki którym mógłby właściwie podzielić czynności wykonywane przez program, poznaje już bez większego zaangażowania.

Wkrótce zaczyna on tworzyć "błyskotliwe" rozwiązania, w których potęguje użycie słowa "jeśli" w sposób osiągalny przed epoką programowania komputerów tylko dla prawników oraz kobiet pragnących wymówić się od randki. Po pewnym czasie sam nie ma cierpliwości czytać tego co napisał (jest to mniej więcej moment gdy logiczni, choć umiejący komplikować, prawnicy musieliby się poddać) i nie pamięta wewnątrz jakiego warunku się znajduje.

Zobacz również:

  • Python ze złośliwym oprogramowaniem
  • Python najbardziej popularnym językiem programowania

Wtedy kod przypomina rozmowę typu "Jeśli mnie lubisz... No to, jeśli naprawdę mnie lubisz...".

Najciekawiej wygląda to, gdy mamy do czynienia z językiem obiektowym czyli takim, który polega na rozczłonkowaniu kodu programu na współdziałające ze sobą jednostki zwykle definiowane przez tzw. klasy. W takiej sytuacji nasz nowy komputerowy superbohater programuje z klasą. Jedną.

Zmieńmy to!

Dlatego postanowiliśmy oddać w Wasze ręce nowy kurs tworzenia oprogramowania, uczący przede wszystkim sposobu myślenia, który powinien charakteryzować prawdziwego programistę.

Zamiast suchych konstrukcji językowych przedstawimy wam to, jak zbudowane są programy w poszczególnych rodzajach języków. Zamiast złudnej satysfakcji z "Hello world" otrzymacie podstawy logicznego i spójnego budowania programu z "klocków", które w różnych językach opisane są różnymi słowami, ale w każdym działają wedle tej samej filozofii.

Pokażemy rodzaje zmiennych, zastanowimy się nad pojęciem typu, powiemy czym naprawdę różnią się typy złożone od prostych. Omówimy operatory i pokażemy ich związek z funkcjami (dobrze znany programistom języków C++ i C#). Pokazując instrukcje iteracyjne opowiemy o tym, jak ich użycie zmieniło sposób myślenia o programowaniu, oraz... jak niektóre języki sobie bez nich radzą.

Będzie to eksperyment, liczymy więc na Wasze uwagi. Cenne będą dla nas zarówno spostrzeżenia doświadczonych twórców oprogramowania, którzy styl pisania rozwinęli poprzez pisanie tysięcy linijek kodu, jak i początkujących, którym chcemy pokazać sztukę programistycznego myślenia. Zapraszamy do czytania i komentowania.