Nie ufaj internetowym skanerom

Z przeprowadzonego przez nas testu dziesięciu skanerów antywirusowych online wyciągnąć można tylko jeden wniosek - strata czasu. Naszym zdaniem, nie warto zawracać sobie głowy takimi zabezpieczeniami, bo skutek może okazać się odwrotny - myśląc, że twój komputer jest czysty, będziesz zarażał innych w Sieci.


Z przeprowadzonego przez nas testu dziesięciu skanerów antywirusowych online wyciągnąć można tylko jeden wniosek - strata czasu. Naszym zdaniem, nie warto zawracać sobie głowy takimi zabezpieczeniami, bo skutek może okazać się odwrotny - myśląc, że twój komputer jest czysty, będziesz zarażał innych w Sieci.

Można sobie zadać pytanie, dlaczego w ogóle powstały skanery internetowe? Teoretycznie miały zwiększyć bezpieczeństwo. Nikt w zasadzie nie instaluje w komputerze więcej niż jednego programu antywirusowego. Powodów jest kilka - dodatkowe wydatki, wolniejsze działanie komputera i problemy ze stabilnością (rzadko które aplikacje antywirusowe nie będą się "gryzły" w systemie). Skoro korzystamy z jednego silnika skanującego, można założyć (całkiem słusznie!), że nie wszystkie zagrożenia zostaną wykryte. Teoretycznie ten problem powinny rozwiązywać dodatkowe narzędzia internetowe - skanery online.

Nie ufaj internetowym skanerom

Funkcje i skuteczność skanerów online

Każdy szanujący się producent oprogramowania antywirusowego umieszcza na swojej stronie pakiet zabezpieczający. Dzięki różnym silnikom i rozwiązaniom technicznym użytkownicy mają nieograniczone możliwości badania nowych płyt CD, dyskietek, programów pobranych z Internetu, poczty elektronicznej itd. Niektóre z opisywanych programów oferują nawet skanowanie sektorów rozruchowych dysków czy pamięci operacyjnej.

Praktyka wykazała, że producenci traktują skanery online raczej jako narzędzia do marketingu niż zabezpieczania komputerów. Wystarczy spojrzeć na wyniki w tabeli.

Jak testowaliśmy

Do testów wykorzystaliśmy specjalny folder, który zawierał 943 wirusy. Zainfekowane pliki były umieszczone w osobnych katalogach, co stanowiło dodatkowe obciążenie. Po teście konkretnego skanera online usuwaliśmy folder z dysku i kopiowaliśmy z zewnętrznego nośnika wszystkie wirusy. Każdy skaner został przetestowany pod względem wykrywania, usuwania wirusów oraz czasu, który był mu na to potrzebny. Przyznając miejsca, kierowaliśmy się wyłącznie skutecznością skanowania, biorąc pod wagę, że tylko po to się z niego korzysta. Pozostałe składniki: szybkość, wykrywanie, funkcje pozostawiliśmy ocenie czytelników.

mks_vir Skaner On-Line

Producent mks_vir

Informacjehttp://skaner.mks.com.pl

Skuteczność usuwania 82,9%

Nie ufaj internetowym skanerom

Doskonale znany w Polsce producent oprogramowania antywirusowego od dawna udostępnia na swoich stronach narzędzie do sprawdzania komputera. Rodzimi twórcy nie muszą się wstydzić oferowanych funkcji. Jest dostęp do opcji skanowania poszczególnych katalogów, raportów skanera, automatycznego powtarzania wybranej operacji (usuwanie, naprawa, kontynuacja czy przerwanie skanowania). Skuteczność aplikacji znacznie się poprawiła po ostatniej aktualizacji sygnatur wirusów. Narzędzie radzi sobie lepiej niż dobrze z zagrożeniami - z 943 niebezpiecznych plików usunięto 782. Jest to najlepszy wynik w zestawieniu. Procedura została wykonana w mniej niż 3 minuty i nie trzeba było ślęczeć przed monitorem - skaner wszystko załatwił sam. Na koniec pojawił się raport informujący o wszystkich przypadkach infekcji. Każdy raport jest przechowywany na dysku i można do niego wrócić w dowolnej chwili.

eTrust Antivirus Web Scanner

Producent Computer Associates

Informacjehttp://www3.ca.com/securityadvisor/virusinfo/scan.aspx

Skuteczność usuwania 79,7%

Nie ufaj internetowym skanerom

Skaner jest bardzo prosty w użyciu dzięki wyglądowi strony. Wszystko znajduje się na swoim miejscu - od razu można rozpocząć skanowanie wybranych katalogów lub dysków, pobrać sygnatury wirusów lub szczepionki.

Skaner wykrył sporo zagrożeń - 752, jednak i ten wynik nie zadowala. Program jest powolny - potrzebował aż 10 minut, aby wykryć zagrożenia. Bardzo denerwujące okazało się oczekiwanie na zakończenie sprawdzania folderu - brak informacji, ile czasu pozostało do zakończenia nie pozwala na zaplanowanie (nawet w przybliżeniu) innych zajęć. Jednak to nic w porównaniu do tego, co czeka użytkownika przy usuwaniu wirusów. Po kliknięciu opcji Cure (leczenie) należy poczekać kolejne pięć minut, aby skaner stwierdził, że nie może niczego naprawić. Usuwanie poszczególnych plików wymaga każdorazowo potwierdzenia. Wszystko trzeba robić ręcznie, co skutecznie zniechęca do tego narzędzia.

Panda ActiveScan

Producent Panda Software

Informacje http://www.pandasoftware.com/activescan/pol

Skuteczność usuwania 68,9%

Nie ufaj internetowym skanerom

Narzędzie jako jedyne potrafi usuwać oprogramowanie szpiegowskie z komputera. Aby skorzystać z tego skanera, należy podać swój adres e-mail, co oznacza otrzymywanie później informacji o producencie, nowościach itp. Niewątpliwą zaletą skanera jest polska wersja oraz pełna dokumentacja w naszym języku. Dodatkowo można skanować pocztę oraz wykrywać nieznane wirusy.

Skanowanie trwa bardzo długo - analiza naszego testowego katalogu trwała ponad godzinę, co jest bardzo słabym wynikiem. Program dysponuje szczegółowymi statystykami skanowania, dzięki czemu można dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy. Pod względem skuteczności nie zaskoczył swoją siłą. Wykrył wprawdzie 829 zagrożeń, jednak naprawił zaledwie 650 - wynik nie najgorszy w naszym teście, jednak taka ochrona absolutnie nie wystarczy.

BitDefender Online Scanner

Producent BitDefender

Informacjehttp://www.bitdefender.com/ lubhttp://netsecure.pl/

Skuteczność usuwania 17,5%

Nie ufaj internetowym skanerom

Bardzo dobra jest konfiguracja skanera - są do wyboru opcje skanowania sektora rozruchowego dysku, plików, użycie analizy heurystycznej, wybór akcji po wykryciu zagrożenia (raport, wybór opcji, dezynfekcja, usuwanie) oraz podjęcie kolejnego działania w wypadku niepowodzenia pierwszego. Program zidentyfikował 98 rodzajów wirusów w 163 plikach. Ponadto sklasyfikował dwa pliki jako podejrzane. W trakcie próby naprawy lub usunięcia plików z twardego dysku przerwał działanie i trzeba było ręcznie wyłączyć Internet Explorer (błąd krytyczny). Co gorsza, nie można było - przy ponownej próbie - połączyć się z witryną skanera. Drugie podejście było bardziej udane skanowanie trwało niecałe 3 minuty i w efekcie zostało usuniętych 165 plików. W trakcie pracy skaner podaje, ile czasu upłynęło od rozpoczęcia operacji i ile pozostaje do zakończenia. Na stronie polskiego dystrybutora dostępna jest polska wersja skanera.