Nie wszyscy lubią Intela za Core 2 Duo

Zgodnie z naszymi testami, procesory z serii Core 2 Duo są i jeszcze przynajmniej przez pewien czas będą liderami wydajności. Okazuje się jednak, że ich premiera może być solą w oku nie tylko głównego konkurenta Intela, czyli AMD.

Jak podaje serwis X-bit Labs, niektórzy tajwańscy producenci płyt głównych są bardzo niezadowoleni z następujących szybko po sobie kolejnych premier serii procesorów Intela.

Przypomnijmy, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy korporacja wprowadziła na rynek linię Pentium D 9xx, Pentium 4 6xx, Core 2 Duo oraz Core 2 Duo z czterema rdzeniami. Prócz tego całkiem niedawno debiutowały dwie kompletne platformy: Viiv (domowe centra multimedialne) i vPro (komputery do zastosowań biznesowych).

Co na to producenci płyt głównych?

Pojawienie się nowego CPU oznacza konieczność zmodyfikowania projektu płyty głównej, zmiany w linii produkcyjnej itd. Nic zatem dziwnego, że z kolejnych debiutów nie są zadowoleni tacy potentaci jak Asustek, ECS, Foxconn, Gigabyte czy Microstar, którzy będą musieli liczyć się z niższymi zyskami ze sprzedaży.

Duże obciążenie kosztami badań i agresywnego marketingu przez kilka ostatnich lat już teraz spowodowało znaczące przetasowania na rynku płyt głównych. Wykupiony został Chaintech, marka "Abit" została odsprzedana, Leadtek połączył się z Foxconnem a Asus i Gigabyte zaczęły ze sobą aktywnie współpracować.


Zobacz również