Nie żyje Paul Allen, współzałożyciel Microsoftu. Był jednym z najbogatszych ludzi na świecie

W wieku 65 lat zmarł Paul Allen, miliarder, filantrop, inwestor i przede wszystkim współzałożyciel Microsoftu. To on wspólnie z Billem Gatesem w 1975 roku powołał do życia firmę, która dziś jest jednym z największych koncernów technologicznych na świecie. Allen od lat zmagał się z chorobą nowotworową.

Paul Allen. Fot. Wikipedia

Trudno powiedzieć, jak potoczyłyby się losy Microsoftu, gdyby nie Paul Allen. W pierwszych latach działalności to właśnie jego zasługą jest przekonanie IBM do zainwestowania w wykupiony przez Gatesa system QDOS dla komputerów osobistych. To z kolei doprowadziło do rozpoczęcia prac na pierwszą nakładką graficzną dla DOS-a, czyli Windows 1.0.

Allen współtworzył sukces firmy przez pierwsze 8 lat. W 1982 roku wykryto u niego chorobę Hodgkina, czyli nowotwór układu limfatycznego.

Zobacz również:

  • Edge 92 - bezpieczniej i bardziej funkcjonalnie
  • 741 tys. nowych przypadków raka związanych z piciem alkoholu

Problemy zdrowotne zmusiły Paula Allena do wycofania się z życia firmy. Po uporaniu się z chorobą zajął się inwestowaniem w projekty technologiczne, co pozwoliło mu stać się jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Dał się również poznać jako filantrop, powołując do życia między innymi instytut badawczy Allen Institute for Brain Science. Na cele charytatywne w trakcie swojego życia przeznaczył przynajmniej miliard dolarów.

Zainteresowania Allena wykraczały daleko poza komputery. Był właścicielem klubów sportowych Portland Trail Blazers (NBA) i Seattle Seahawks (NFL). To jego pieniądze pozwoliły na kontynuację słynnego programu SETI, czyli poszukiwania cywilizacji pozaziemskiej, po wycofaniu się NASA z finansowania projektu w latach 90-tych. Z kosmosem związane są również inne inicjatywy miliardera - założona przez niego firma Stratolaunch Systems oraz inwestycja w załogowy statek kosmiczny SpaceShipOne. Jedną z bardziej niezwykłych historii było wielkie marzenie Paula Allena, które dotyczyło krążownika Indianapolis zatopionego w trakcie drugiej wojny światowej. Miliarderowi w ubiegłym roku udało się odnaleźć wrak okrętu i podnieść go z dna morza filipińskiego.

Dwa tygodnie temu Allen przyznał, że zmaga się z chłoniakiem nieziarniczym. To właśnie on doprowadził do śmierci współzałożyciela Microsoftu. Paul Allen odszedł 15 października w Seattle, mieście, w którym się urodził.