Niebezpieczeństwo rodem z KaZaA

W Internecie pojawił się kolejny robak, rozprzestrzeniający się za pośrednictwem sieci KaZaA. Blikom.A potrafi również rozprzestrzeniać się pocztą elektroniczną – po zainfekowaniu komputera może zaś skasować część plików.

Po uruchomieniu pliku zawierającego robaka, Blikom.A kopiuje się do katalogu udostępnionego użytkownikom programu KaZaA Media Desktop – zapisuje tam kilkadziesiąt swoich kopii o różnych nazwach (m.in. Blink 182.scr, Osama The King.scr czy ICQ Power Edition.exe). "Insekt" tworzy swoje kopie również w katalogu Windows – podszywa się tam pod wygaszacz ekranu (plik z rozszerzeniem .scr).

Później robak wysyła swoje kopie do wszystkich adresatów znalezionych w książce adresowej systemu Windows i próbuje usunąć zainstalowana na komputerze oprogramowanie zabezpieczające (ZoneAlarm, BlackIce, Tiny, Sygate).

Aby usunąć robaka, należy sprawdzić system za pomocą programu antywirusowego (koniecznie uaktualnionego) i usunąć wszystkie kopie Blikom.A.

=================

Aby otrzymywać alerty antywirusowe oraz charakterystykę najbardziej niebezpiecznych wirusów, zapisz się na bezpłatną subskrypcję newslettera "Bezpieczeństwo w sieci".

Więcej informacji: http://www.idg.pl/subskrypcje/zapisz2.asp


Zobacz również