Niebezpieczne okna?

Amerykańskie Centrum Studiów Strategicznych utrzymuje, iż wykorzystywanie aplikacji Microsoftu w wojsku i administracji rządowej stanowi potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.

Amerykańskie Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) opublikowało raport "Cyber Threats and Information Security: Meeting the 21st Century Challenge" (Cybernetyczne zagrożenia i informatyczne bezpieczeństwo - wyzwania XXI wieku). CSIS przestrzega w nim władze państw i firm przed pełnym zaufaniem do bezpieczeństwa aplikacji firmy Microsoft. Szef tej wpływowej organizacji, analizującej zagrożenie bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, i były wicesekretarz obrony USA John Hamre stwierdził: "Jest bardzo wątpliwe, aby miliony linii kodu, na którym opierają się aplikacje Microsoftu, były w pełni wiarygodne i bezpieczne. W związku z tym, że są wykorzystywane w wielu systemach rządowych, wojskowych i firmowych o znaczeniu strategicznym mogą stanowić potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa narodowego". Raport CSIS stwierdza ponadto, że największym zagrożeniem jest możliwość wejścia na dyski komputerów z zainstalowanymi aplikacjami Microsoftu z dowolnego komputera podłączonego do Internetu.

Microsoft odrzucił wszelkie zarzuty, zawarte w 73-stronicowym raporcie. Rzecznik firmy stwierdził, iż "wnioski CSIS nie mają wiarygodnych podstaw. Istotnie, zdarzały się włamania na nasze serwery, ale żaden haker nie uzyskał dostępu do kodu źródłowego Windows lub Office i tym samym nie mógł go zmodyfikować. Zarówno obecne, jak i przyszłe produkty Microsoftu są i będą bezpieczne, a użytkownicy mogą z nich korzystać bez obaw".

Więcej informacji: www.csis.org/homeland/reports