Niebezpieczne strony serwisu Facebook

Firma F-Secure ostrzega, że niektóre strony serwisu społecznościowego Facebook mogą zainfekować komputer bardzo niebezpiecznymi wirusami. Chodzi szczególnie o witryny oferujące darmowe pliki wideo.

Użytkownicy, których komputer zostanie zainfekowany szkodliwym oprogramowaniem, utracą pełną kontrolę nad swoją maszyną. Firma F-Secure ostrzega, że z ich profilu zostanie wysłana wiadomość do wszystkich przyjaciół z ich skrzynki adresowej. W treści e-maila znajdować się będzie link do filmu na serwisie YouTube. Jednak w rzeczywistości osoby, które zdecydują się kliknąć na odnośnik, zostaną przekierowane na stronę kontrolowaną przez oszustów.

Fałszywa strona najpierw przeskanuje system użytkownika a następnie poprosi o ściągnięcie najnowszej wtyczki Flash. Gdy ofiara skorzysta z zaproponowanego odsyłacza na dysk twardy wgrany zostanie wirus. Ten ponownie rozpocznie proces wysyłania fałszywych wiadomości.

Co ciekawe, problem dotyczy jedynie użytkowników korzystających z systemu operacyjnego firmy Microsoft. Gdy podczas skanowania systemu fałszywa strona wykryje inny system osoba przekierowywana jest do rzeczywistego filmu na serwisie YouTube.

Specjaliści z F-Secure twierdzą, że jest to bardzo niebezpieczna i jednocześnie niesłychanie skuteczna metoda. Użytkowników gubi zwykle to, że wiadomość wysyłana jest przez ich znajomego.