Niebezpieczne witryny internetowe

Filmy, seriale telewizyjne, oprogramowanie i muzyka - wszystko to jest dostępne bezpłatnie na wyciągnięcie ręki. Jednak odwiedzając miejsca z nielegalnymi treściami, na pewno masz styczność z oszustami i szkodliwym kodem, który chcą przemycić do twojego komputera.

W Internecie jest niemalże wszystko, czego dusza zapragnie. Filmy, jeszcze zanim trafią na ekrany kin, albumy fonograficzne z utworami bonusowymi, których nie kupisz w sklepie, a nawet oprogramowanie w wersjach, które nie zostały wprowadzone do obrotu handlowego. Internet to swoisty punkt przeładunkowy, który spędza sen z oczu decydentom ze studiów filmowych, koncernów fonograficznych i producentów oprogramowania. Co prawda, nie każde pobranie treści z Internetu, oznacza ich nielegalne zdobycie, lecz i tak wspomniane przedsiębiorstwa odnotowują milionowe straty.

Poniżej przedstawiamy wybór witryn internetowych, które nie tylko zawierają podejrzaną ofertę, lecz ponadto pułapki, których łatwo stać się ofiarą. Wedle litery prawa nie wolno stosować komercyjnego oprogramowania nawet do celów testowych, gdy nie ma się stosownych uprawnień licencyjnych. Wyjątek stanowią, rzecz jasna, wersje testowe udostępniane przez producentów (w większości jest to oprogramowanie o ograniczonym zakresie funkcji i/lub czasie działania). Łamanie prawa autorskiego może pociągnąć za sobą konsekwencje cywilnoprawne lub karne. Niemniej jednak do odpowiedzialności sądowej nie pociąga się przeważnie internautów pobierających nielegalne treści, lecz osoby odpowiedzialne za wstawianie tych treści w Internecie, aby były dostępne dla szerokiej publiczności. I choć znane są przypadki zakazywania witryn internetowych (np. torrent.to) przez instytucje sądowe, operatorzy stron z wątpliwymi treściami nie pozwolą na długo odetchnąć z ulgą przemysłowi rozrywkowemu. Zazwyczaj nie mija wiele czasu, zanim witryna pojawia się z serwerów zlokalizowanych w innym miejscu.

Ustalenie, kto kryje się za witrynami, o których mowa, jest zazwyczaj bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Wprawdzie właściciele takich domen jak .pl, .net czy .com muszą być wyszczególnieni jako osoby odpowiedzialne w wykazie, jednak w wypadku witryn z nielegalnymi treściami figurują tu tylko nazwiska podstawionych osób lub nazwy firm działających na zlecenie administratorów.

Ci zaś próbują często oskubać internautów odwiedzających ich strony internetowe. Korzystają w tym celu m.in. ze spyware'u, oprogramowania myszkującego w systemie i protokołującego np. dane wpisywane podczas wizyty w banku internetowym. Internauci korzystający z witryn, których opisy zamieszczamy poniżej, a także wielu innych oferujących nielegalne treści, powinni bać się konsekwencji prawnych (są do namierzenia, bo - chcąc, nie chcąc - wszędzie zostawiają swój adres IP), ale nie tylko. Chęć bezpłatnego pozyskiwania komercyjnych aplikacji, muzyki i filmów w połączeniu z powszechną dostępnością takich materiałów w Sieci jest wykorzystywana przez cyberprzestępców. Na wielu stronach zamieszczają pułapki w postaci odnośników do spreparowanych przez siebie witryn. Wystarczy kliknąć taki odnośnik, aby zarazić swój system szkodliwym kodem. Także pobieranie plików niewiadomego pochodzenia jest związane z ryzykiem. W końcu nie wiadomo, co kryje się w środku takiego pliku. Może zawierać programy szpiegujące, wirusy lub inne intruzy. Pazerność nie popłaca. Pozyskując nielegalne treści, trzeba liczyć się z powyższymi niebezpieczeństwami.

Jeśli trafiłeś na stronę internetową, która zaśmieciła twój system lub przemyciła do niego szkodliwy kod, podziel się z nami swoimi doświadczeniami. Czekamy na uwagi w komentarzach!

Hasła do zabezpieczonych witryn

Witryna: www.bugmenot.com

BugMeNot zapewnia hasła dostępowe do wielu serwisów.

BugMeNot zapewnia hasła dostępowe do wielu serwisów.

Oferta: skromna

Niepewne treści: 4/5

Ryzyko zarażenia: 4/5

Większość internautów ma do czynienia z dużą liczbą haseł. Tymczasem niektóre z nich bronią dostępu do witryn, które mają niewiele wspólnego ze sferą prywatną.

Witryna BugMeNot zapewnia dostęp do wszelkiego rodzaju serwisów, które wymagają logowania. Jednak jej wielki rozgłos prowadzi do jej zguby - operatorzy serwisów blokują hasła na krótko po tym, gdy pojawią się w BugMeNot. Nie możesz więc mieć pewności, że zdobyte tu hasło zadziała w serwisie, do którego chcesz się dostać.

Numery seryjne, kody i łaty odblokowujące

Witryna: www.cracks.am

Ryzykowna wizyta - wirusy i spyware utrudniają życie odwiedzającym.

Ryzykowna wizyta - wirusy i spyware utrudniają życie odwiedzającym.

Oferta: bogata

Niepewne treści: 5/5

Ryzyko zarażenia: 4/5

Na tej stronie internetowej można znaleźć wszystko, co potrzebne do odblokowywania aplikacji - kody aktywujące, numery seryjne i łaty, które pozwalają ominąć aktywację bądź zapytanie o numer seryjny. Internauci odwiedzający tę witrynę pozostawiają w niej swój adres IP, więc mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Kto nie będzie mógł dowieść, że ma licencję użytkowania danego oprogramowania, będzie musiał się gęsto tłumaczyć.

Popularne utwory MP3 do bezpośredniego pobrania

Witryna: www.emp3world.com

Portal eMP3world specjalizuje się w utworach MP3 z bieżących list przebojów.

Portal eMP3world specjalizuje się w utworach MP3 z bieżących list przebojów.

Oferta: bardzo bogata

Niepewne treści: 4/5

Ryzyko zarażenia: 3/5

Ten serwis ma zaspokoić gusta przede wszystkim entuzjastów muzyki królującej na aktualnych listach przebojów. Portal daje możliwość pobierania plików MP3 o szerokości strumienia 128 kb/s i 192 kb/s. Oferuje najbardziej popularne utwory w postaci listy. Pobieranie odbywa się w szybki, nieskomplikowany sposób. Internauta nie zostaje przekierowywany do innych serwisów internetowych, ani nie musi wpisywać żadnych kontrolnych ciągów znaków. Niektóre z banerów, w które obfituje eMP3world, prowadzą do witryn z szpiegującym oprogramowaniem.


Zobacz również