Niebezpieczny Flash

Koncern Macromedia poinformował o wykryciu w odtwarzaczu animacji Flash poważnej luki, umożliwiającej niepowołanym użytkownikom uruchomienie dowolnego kodu (w tym również wirusa lub konia trojańskiego) na komputerze ofiary.

Zdaniem ekspertów Macromedii, dziura znajduje się w mechanizmie odpowiedzialnym za przydzielanie programowi Flash Player autonomicznej "przestrzeni" w pamięci komputera, w której pobrane z Internetu animacje mogą być bezpiecznie uruchamiane. Przestrzeń taka miała zapewniać całkowite odizolowanie wszelkich "złośliwych" kodów, które mogłyby zostać dołączone do flashowej animacji.

Macromedia twierdzi, że problem dotyczy jedynie Flasha w wersji 6. Według firmy, jest on zainstalowany w ok. 75% komputerów na całym świecie. Do tej pory jednak producent nie otrzymał żadnych sygnałów dotyczących ataków z wykorzystaniem nowowykrytej luki. Aby ich uniknąć, Macromedia zaleca jednak pobranie i zainstalowanie najnowszej wersji odtwarzacza Flash, oznaczonej numerem 6.0.79.0, która jest już wolna od tego błędu.

Więcej szczegółów dotyczących luki znajduje się pod następującym adresem:

http://www.macromedia.com/v1/handlers/index.cfm?ID=23821

Nową wersję Flash Playera można pobrać stąd:

http://www.macromedia.com/software/flashplayer


Zobacz również