Niebezpieczny Napster

Z badań firmy SoundScan wynika, że współdzielenie i wymiana plików muzycznych online spowodowały spadek sprzedaży płyt w sklepach położonych w pobliżu amerykańskich uniwersytetów.

Wielu amerykańskich studentów dysponujących szybkim połączeniem sieciowym zajmuje się nielegalną wymianą i dystrybucją plików muzycznych, co odbija się na sprzedaży płyt w sklepach położonych w pobliżu ośrodków uniwersyteckich. Z badań przeprowadzonych przez firmę SoundScan wynika, że obroty 9 tys. sklepów położonych w promieniu 10 km od ponad 3 tys. gimnazjów i uniwersytetów spadły w ciągu ostatnich dwóch lat o 4%. Sklepy znajdujące się w pobliżu 67 szkół podstawowych, których uczniowie korzystają z Napstera, zanotowały 7-proc. spadek sprzedaży. W tym samym czasie globalna sprzedaż płyt audio wzrastała średnio o 6-7% rocznie, natomiast sprzedaż płyt na "rynku uniwersyteckim" wzrosła o 12% w roku 1998, a od pierwszego kwartału 2000 r. wykazuje gwałtowny spadek.

Są to pierwsze badania dotyczące wpływu rozwijającego się rynku wymiany plików MP3 za pośrednictwem aplikacji, takich jak Napster, na obroty sklepów płytowych, położonych w pobliżu miasteczek studenckich i uniwersytetów. "Stało się teraz jasne, że kontrowersyjne praktyki firm dostarczających proste interfejsy umożliwiające dostęp do zasobów nie licencjonowanej muzyki są w istocie zagrożeniem dla przemysłu muzycznego oraz dla artystów, których deklarują się wspierać" - twierdzi Larry Miller z Reciprocal Music.


Zobacz również