Niebezpieczny Trojan na Androida dostępny dla każdego na podziemnym forum

Ostatnio miała miejsce publikacja kodu źródłowego złośliwego oprogramowania na system Android. Jest to o tyle niebezpieczne, że trojan atakuje banki. Już nikt nie może być spokojny.

Według analityków z działu bezpieczeństwa firmy Kaspersky, twórcy trojana Cerberus pierwotnie próbowali go sprzedać na aukcji innym cyberprzestępcom. Jednak, jak widać, porzucili ten pomysł i po prostu udostępnili materiał za darmo na podziemnym forum, aby każdy mógł go użyć. W rezultacie tak się właśnie stało. Badacze zaobserwowali gwałtowny wzrost liczby infekcji mobilnych.

Znawcy informują, złośliwe oprogramowanie zyskało na wyrafinowaniu od kiedy po raz pierwszy trafiło do sieci. Aktualnie zostało zaopatrzone w mechanizmy omijania uwierzytelniania dwuskładowego (2FA) i zdalnego sterowania urządzeniami. Coraz bardziej zaawansowany przeciwnik daje się we znaki.

android

Jednym z celów działań cyberprzestępczych są banki i ich użytkownicy. Po analizie kodu źródłowego trojana dostępnego online - zwanego Cerberus v2 - wynika, że teraz jest on w stanie wysyłać kody SMS oraz uruchamiać sfałszowane nakładki, które znajdują się na aplikacjach bankowości mobilnej. Dzięki takim funkcjom trojan jest w stanie wykraść przede wszystkim dane logowania.

By uchronić się przed zagrożeniem ze strony Cerberusa, zaleca się, żeby użytkownicy Androida niezwłocznie zainstalowali aktualizację systemu i aplikacji, oraz skorzystali z usług programów antywirusowych. Jeżeli nie wiesz jaki antywirus jest najlepszy - zapoznaj się z naszym rankingiem.