Niebezpieczny wygaszacz

Cazinat jest robakiem pocztowym, podszywającym się pod wygaszacz ekranu. "Insekt" potrafi kopiować się za pośrednictwem sieci KaZaA, może również uszkodzić niektóre pliki.

Robak zwykle pojawia się w komputerze w postaci pliku o nazwie Canapa.scr, załączonego do e-maila zatytułowanego Screen Saver Canapa. Po uruchomieniu załącznika Cazinat kopiuje się na dysk jako plik .exe (plik ten będzie uruchamiany przy każdym starcie systemu Windows) oraz Canapa.scr.

Później robak szuka na dysku plików z rozszerzeniem .htm i wysyła swoje kopie na adresy e-mail znalezione w takich plikach. Ostatnim etapem działania "insekta" jest próba zmodyfikowania plików z rozszerzeniami .exe, .scr, .pif oraz .com - niektóre z nich mogą zostać w ten sposób nieodwracalnie uszkodzone.

Aby usunąć robaka, należy zaopatrzyć się w najnowsze uaktualnienia do programu antywirusowego, a następnie przeprowadzić kompleksowe skanowanie systemu. Jeśli aplikacja wykryje kopie Cazinata, należy je usunąć.

=================

Aby otrzymywać alerty antywirusowe oraz charakterystykę najbardziej niebezpiecznych wirusów, zapisz się na bezpłatną subskrypcję newslettera "Bezpieczeństwo w sieci".

Więcej informacji: http://www.idg.pl/subskrypcje/zapisz2.asp