Niech gra muzyka

W lutowym wydaniu PCWK jest karnawałowo. Przyjrzeliśmy się kilkudziesięciu odtwarzaczom MP3 wyposażonym w kilkugigabajtową pamięć, nie zapomnieliśmy słuchawkach, mających kolosalny wpływ na brzmienie, i głośnikach, które mogą z powodzeniem zastąpić typową miniwieżę.


W lutowym wydaniu PCWK jest karnawałowo. Przyjrzeliśmy się kilkudziesięciu odtwarzaczom MP3 wyposażonym w kilkugigabajtową pamięć, nie zapomnieliśmy słuchawkach, mających kolosalny wpływ na brzmienie, i głośnikach, które mogą z powodzeniem zastąpić typową miniwieżę.

Kto kilka lat temu kupił odtwarzacz MP3, nie pozna dzisiejszych produktów. Różnice w stosunku do modeli starszej generacji są gigantyczne pod każdym względem. Po pierwsze, koniec z ograniczeniem liczby plików, jakie chcemy wgrać do odtwarzacza. Nawet model z 2 GB pamięci (aktualnie uznawana za małą) pomieści setki utworów. W naszym teście wzięły udział także modele z o wiele większą pojemnością. Ich cechą wspólną jest zastosowanie pamięci flash zamiast miniaturowych twardych dysków występujących w MP3 o pojemności kilkudziesięciu gigabajtów. Zaleta flash to m.in. brak ruchomych części, a więc duża odporność na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Jeśli odtwarzacz ma towarzyszyć ci podczas jazdy na rowerze lub snowboardzie czy biegania, model z taką pamięcią jest naturalnym wyborem. Druga, nie mniej istotna zaleta to wydłużenie czasu pracy na bateriach. Nasz rekordzista, model COWON iAudio 7 (4 GB) gra na wbudowanym akumulatorze aż 58 godzin. Można więc powiedzieć, że marzenia stały się rzeczywistością. Do niedawna równie energooszczędnych odtwarzaczy po prostu nie było. Możliwe, że wybierając się na tygodniowy urlop z takim urządzeniem, nie będziecie musieli brać dołączonej do zestawu ładowarki sieciowej. Odtwarzacz MP3 z powodzeniem wykorzystacie też w domu. Wiele modeli ma wbudowane tunery radiowe, więc podłączając do wyjścia słuchawkowego aktywne głośniki (praktycznie wszystkie komputerowe) takim zestawem zastąpicie typową miniwieżę. Mamy sporo ciekawych propozycji samych głośników. Przetestowaliśmy kilkanaście wielokanałowych zestawów 5.1. Większość z nich to modele bardzo tanie, co niestety odbija się na jakości wykonania i brzmienia. Specjalnie skoncentrowaliśmy się na niedrogich produktach, bo nimi właśnie interesuje się najwięcej osób. Wśród okazyjnie wycenionych kolumn można jednak znaleźć prawdziwe perełki, które zajęły czołowe miejsca w naszym rankingu. Zestawy dobrze sprawdzą się zarówno w grach, jak i podczas słuchania muzyki z płyt CD, plików MP3 czy oglądania koncertów nagranych na DVD. Głośniki 5.1 można także podłączyć do laptopa, stającego się powoli równorzędnym następcą peceta. Na Zachodzie sprzedaje się już więcej komputerów przenośnych niż „blaszaków”. W Polsce jeszcze nie (ostatnie wyniki wskazują, że udział notebooków w ogólnej sprzedaży PC w naszym kraju w roku 2007 wyniósł ok. 44 procent). Naszym zdaniem, w przyszłym roku laptopy będą jednak dominowały. Jeśli poszukujecie komputera o parametrach wyższych niż podstawowe, zainteresuje was suplement poświęcony takim właśnie modelom – ze średniego przedziału cenowego. Przebadaliśmy ich wydajność i wyposażenie, a także poddaliśmy drobiazgowym testom matryce LCD.

Najlepsze w testach

Niech gra muzyka

MSI PR200-009PL

Waży tylko 2 kg, a wyposażony jest tak dobrze, jak o wiele większe notebooki. Małe wymiary wymusiły zastosowanie panoramicznego ekranu LCD o przekątnej 12,1 cala. Co ciekawe, mimo ograniczonych gabarytów, producent nie oszczędzał na akumulatorze. Ten jest doskonały, bo komputer, w zależności od obciążenia, może na nim pracować od 4 do ponad 6 godzin.

Ocena końcowa: 6,5

Informacje MSI, tel. 071 7105200,http://www.msi-polska.pl Cena 4999 zł

Logitech X-540

Niech gra muzyka

Biorąc pod uwagę jakość ich wykonania i brzmienia, są to najlepsze kolumny 5.1 z naszego testu. Za cenę niższą niż 300 zł otrzymujecie produkt pozbawiony istotnych wad, potrafiący dobrej jakości dźwiękiem nagłośnić nawet spore pomieszczenia o powierzchni do ok. 25 m2.

Opłacalność: 7,0

Informacje Logitech, tel. 022 8541151,http://www.logitech.pl Cena 275 zł

COWON iAudio 7

Niech gra muzyka

Rekordzista długości pracy na baterii, który może grać bez przerwy przez prawie 60 godzin. Jest przy tym estetycznie wykonany i ma udany interfejs (warto zauważyć dwa dotykowe pola, umieszczone w pobliżu niewielkiego, lecz czytelnego wyświetlacza). Minusem są słabe słuchawki dostarczane w komplecie, ale w naszym teście prezentujemy alternatywę dla nich, która pozwoli wycisnąć z odtwarzacza maksimum jakości brzmienia.

Ocena końcowa: 6,6

Informacje: MP3Store, tel. 0801080211,http://www.mp3store.pl Cena: 569 złey