Niechciane Xeony

Układy Intela z rodziny Xeon nie są popularne wśród producentów komputerów. Większa niż PIII wydajność nie jest w stanie zrekompensować ich znacznie wyższej ceny.

Procesory Pentium III cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że Intel nie nadąża z ich produkcją. W przypadku najnowszych układów z rodziny Xeon sytuacja natomiast przedstawia się inaczej. Procesory te nie zostały zbyt dobrze przyjęte przez rynek, a popyt na nie można określić jako umiarkowany. Niektórzy producenci wycofują z oferty modele komputerów oparte na Pentium III Xeon.

Hewlett-Packard oświadczył niedawno, iż przestanie instalować te procesory w swoich stacjach roboczych Vizualize i maszynach z rodziny Kayak. "Jeśli chodzi o stacje robocze, to różnica wydajności między zwykłymi Pentium III a procesorami Xeon prawie nie istnieje" - stwierdził Dave Morse, jeden z menedżerów HP.

Firma Dell, która od wielu lat współpracuje z Intelem, również zapowiedziała, że nie będzie produkować desktopów z wykorzystaniem najnowszych procesorów Pentium III Xeon 600, 667 i 733 MHz. Przedstawiciele firmy stwierdzili jednakże, iż następna wersja Xeonów, mająca się pojawić w przyszłym roku, znajdzie zastosowanie w produktach Della.

Linię procesorów Xeon zaprezentowano w ub.r. Intel reklamuje te układy jako "silniejsze" Pentium III, przeznaczone do wydajnych stacji roboczych i serwerów. Za większą moc obliczeniową trzeba jednak zapłacić znacznie więcej, co jest powodem dość niewielkiego zainteresowania tymi układami ze strony potencjalnych użytkowników.

Więcej informacji: www.news.com