Niechęć do e-książek

Według raportu firmy Ipsos-NPD BookTrends, tylko jeden na czterech internautów deklaruje chęć korzystania z książek elektronicznych.

Z raportu opracowanego przez firmę Ipsos-NPD BookTrends wynika, że dwie trzecie użytkowników Internetu słyszały o książkach elektronicznych, jednak tylko jeden na czterech internautów deklaruje chęć korzystania z nich. Przedstawiciele firmy, która przygotowała raport, twierdzą jednak, że przed e-książkami rysuje się świetlana przyszłość. "Proces akceptacji książek elektronicznych dopiero się rozpoczął. Użytkownicy Internetu nie od razu zainteresują się e-książkami. Jednak dla młodych ludzi, którym od dziecka towarzyszy komputer, z czasem staną się one normalną rzeczą" - powiedziała Barrie Rappaport z Ipsos-NPD BookTrends.

Raport opracowano na podstawie ankiety, przeprowadzonej wśród blisko 3,3 tys. osób. Jedynie 3% ankietowanych stwierdziło, że "bardzo prawdopodobne" jest to, że sięgną po książkę elektroniczną - podczas gdy ok. 20% powiedziało, że jest to "dość prawdopodobne". Reszta ankietowanych (czyli zdecydowana większość) zaznaczyła, iż sięgnięcie przez nich po e-książkę jest "mało prawdopodobne" lub "zupełnie niemożliwe".

Z raportu wynika również, że potencjalni użytkownicy książek elektronicznych uważają, iż powinny one być tańsze od ich papierowych odpowiedników. To, niestety, niezupełnie zgodne jest z sytuacją na rynku - w Amazon.com, największej księgarni internetowej świata - obydwie wersje kosztują mniej więcej tyle samo (czasami e-książki są nawet droższe). Wysokie ceny są więc głównym problemem, z którym muszą uporać się wydawcy.

Raport opracowano podczas trwających właśnie w Chicago targów przemysłu wydawniczego BookExpo America.


Zobacz również