Niecodzienne MP3

Odtwarzacz, jaki jest, każdy widzi? Okazuje się, że niezupełnie. Producenci stale wymyślają coś nowego, jeszcze mniejszego. Przedstawiamy jeden z najmniejszych odtwarzaczy MP3 do płyt CD oraz to, czego jeszcze nie widziałeś - kasetę MP3.

O zapowiedzi wejściu na rynek jednego z najcieńszych odtwarzaczy MP3 do płyt CD pisaliśmy już w numerze 7/2003, teraz otrzymaliśmy go do testów. Niecałe 14 mm grubości robi wrażenie, nareszcie nie nosisz ze sobą dużego pudełka, ale urządzenie zbliżone wielkością do płyty CD.

Na górnej klapie odtwarzacza nie umieszczono wyświetlacza, który zwiększyłby grubość. Wszelkie informacje o utworze pobierane z tagów ID3 odczytasz jednak na pilocie zawieszonym na kablu słuchawkowym. iRiver iMP-550 SlimX odtworzy pliki MP3, WMA oraz tradycyjne płyty Audio CD.

Firma iRiver przyzwyczaiła nas to bardzo dobrej jakości słuchawek dousznych. Parametry dźwięku zmieniać można w zakresie tonów niskich i wysokich. A gdy wymagasz jeszcze lepszej jakości, podłączysz odtwarzacz do wieży poprzez wyjście liniowe tradycyjne lub optyczne!

IRiver dysponuje 900-sekundowym buforem antywstrząsowym - rzadko który odtwarzacz oferuje aż taką pojemność. Gdy znudzą ci się utwory z płyty, możesz w każdej chwili włączyć radio. Akumulatory dołączone do zestawu pozwalają na słuchanie do 55 godzin muzyki.

Ciekawą funkcją, stosowaną m. in. przez Philipsa, jest możliwość uaktualniania oprogramowania w odtwarzaczu. W tym celu należy ze strony http://www.iriver.pl ściągnąć obraz płyty, wypalić ją i włożyć do odtwarzacza. Nowy firmware wnosi olbrzymie zmiany. Wersja 1.20 dodaje na przykład tryb dźwięku Extreme 3D, Dynamic Base Enhancement. Poprzednie firmware'y umożliwiły zablokowania odtwarzacza hasłem oraz dodały grę "Snakebyte". Widać, że producent bardzo się stara, więc funkcjonalność może cały czas rosnąć.

Jedyne, co zniechęca do kupna iMP-550 SlimX to jego cena, wynosząca aż 1199zł.

Jeżeli w samochodzie nie masz odtwarzacza do płyt CD, a jedynie magnetofon, możesz kupić specjalną kasetę, do której podłączysz kabel z odtwarzacza. Muzyka zabrzmi tak, jakby została nagrana na kasecie.

Firma Hyun-Won poszła znacznie dalej. Opracowała kasetę będącą odtwarzaczem MP3 - zamiast włożyć ją do magnetofonu, możesz do niej podłączyć słuchawki i wykorzystać jako zwykły odtwarzacz. Panel sterowania znajduje się na obudowie urządzenia lub na pilocie umieszczonym na kablu słuchawkowym (dodatek opcjonalny). M-Any DAH-210 posłużyć może również jako nierzucający się w oczy dyktafon. Dysponuje pamięcią o pojemności 128 MB oraz czytnikiem kart pozwalającym na jej rozszerzenie. M-Any działa na akumulatorach, a do zestawu dołączona jest ładowarka.

Kiedy włożysz odtwarzacz do magnetofonu, trudno będzie stwierdzić, czy włożyłeś kasetę czy M-Any. Gdy naciśniesz w magnetofonie &Play&, wysłuchasz muzyki zapisanej w pamięci kasety. Chcąc przewinąć utwór do przodu, postępuj tak, jak w przypadku zwykłej kasety. Niestety, gdy podczas przewijania dotrzesz do końca utworu, odtwarzacz nie przeskoczy do kolejnej piosenki. Jeżeli przewijasz do tyłu pierwszy utwór to, po dotarciu do jego początku kaseta zatrzyma się tak samo, jak tradycyjna. Mało tego, z poziomu wieży przeskoczysz kolejny utwór, przewijając kasetę krócej niż 2 sekundy.

To nadal nie koniec atrakcji jakie oferuje M-Any. Wystarczy, że włożysz odtwarzacz do magnetofonu, naciśniesz przycisk nagrywania a na przykład audycja radiowa, której słuchasz, zostanie zapisana w M-Any w formacie MP3! Pamiętaj jednak, że jakość dźwięku będzie taka, jak w przypadku kasety, gdy odtwarzacz włożysz do magnetofonu.

Niestety M-Any nie posłuży jako przenośny dysk. Możesz jedynie wgrać do niego pliki bez możliwości skopiowania ich z powrotem do peceta. Wraz z odtwarzaczem otrzymaliśmy pełen zestaw akcesoriów do niego. Taki komplet to idealne rozwiązanie w podróży. Warto kupić dodatkowe baterie i ładowarkę samochodową, a także pilota z wyświetlaczem.

Testowany przez nas odtwarzacz kosztuje 749 zł, wersja z 256 MB pamięci - 969 zł.

M-Any DAH-210 to najlepsze rozwiązanie dla osób często podróżujących samochodem. Dzięki niemu leciwe radio samochodowe zyska niezwykle dużo. Dawno już odtwarzacz MP3 nie otrzymał w naszej redakcji tylu pochwał.

Sprzęt do testów dostarczył:

iRiver iMP-550 SlimX - Multimedia Intelligent Products, tel. (22)6201973, htpp://www.iriver.pl

Cena 1199 zł

M-Any DAH-210 - ViDi tel.(15)8446218 http://www.vidi.com.pl

Cena 749 zł