Niecodzienne płyty

Niespotykane wcześniej tunele wentylacyjne, panele z czytnikami kart pamięci, kontrolery Serial ATA, pozwalające na podłączenie do sześciu dysków, i zupełnie nowe chipsety - oto obecny krajobraz na rynku płyt głównych.


Niespotykane wcześniej tunele wentylacyjne, panele z czytnikami kart pamięci, kontrolery Serial ATA, pozwalające na podłączenie do sześciu dysków, i zupełnie nowe chipsety - oto obecny krajobraz na rynku płyt głównych.

Do naszych testów trafiła duża grupa płyt głównych, które wprowadzają masę nowości. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze - obserwujemy bardzo szybki postęp konstrukcyjny. Po drugie - celowo dobraliśmy płyty w taki sposób, żeby pokazać jak najwięcej nowych pomysłów. W przypadku płyt do Pentium 4 wybraliśmy modele z chipsetami SiS i VIA (pojawił się jeden wyjątek - płyta AOpen z chipsetem Intela - po prostu tej marki bardzo dawno nie było w Polsce i chcieliśmy ją przypomnieć). Jeśli chodzi o płyty główne do procesorów AMD, zebraliśmy sporą kolekcję modeli do najnowszego procesora - Athlona 64.

Bez problemów?

Niecodzienne płyty

Płyta Chaintecha do procesorów AMD 64 zaskakuje nietypowymi rozwiązaniami. Na zdjęciu widoczny jest ciekawie zaprojektowany radiator z małym wentylatorem, odprowadzającym ciepło wytwarzane przez układ zasilania.

Platforma AMD 64 jest bardzo udana. Wiadomo to już dziś, chociaż do jej popularyzacji na zadowalającym producenta poziomie jeszcze droga daleka, zawiła i... nie wiadomo, czy szczęśliwa. AMD opracowało bardzo dobre procesory, które powinny spełnić oczekiwania dwóch grup odbiorców - domowych i biznesowych. Dla pierwszych przeznaczony jest procesor Athlon 64, oferowany w dwóch wersjach - 3200+ i 3400+. Obie już testowaliśmy. W numerze 2/2004 informowaliśmy o wydajności najszybszego procesora tej serii. Od wolniejszej wersji różni się teoretycznie niewiele. Pierwszy taktowany jest z częstotliwością 2,0 GHz, drugi 2,2 GHz. Ta 10-procentowa różnica powoduje jednak wyraźnie lepszą wydajność, pozwalającą procesorom AMD na równorzędną walkę z najszybszymi P4 EE 3,2 GHz Intela. Powodem jest to, że procesory Athlon 64 i 64 FX mają wbudowane kontrolery pamięci RAM.

Jeśli zwiększamy wydajność procesora, to automatycznie rośnie wydajność innych podsystemów komputera.

Nadchodzą zmiany

Obecnie Athlony 64 mają wbudowane jednokanałowe kontrolery pamięci operacyjnej DDR266/333/400. Wersje Athlon 64 FX-51 przeznaczone są do najbardziej wydajnych pecetów i mają kontrolery dwukanałowe. Niestety, wymagają stosowania pamięci rejestrowanych. Po pierwsze, zwiększa to koszt platformy, po drugie, w pewien sposób obniża wydajność, ponieważ pamięci rejestrowane mają większe opóźnienia. Jak widać, wybór procesora zależy od tego, czy ważniejsza jest stabilność i bezpieczeństwo, czy nieco niższa cena w związku z mniejszą wydajnością. Różnic między procesorami jest więcej - Athlon 64 FX-51 ma podstawkę Socket 940, a Athlon 64 -

Niecodzienne płyty

Opłacalność - płyty do procesorów AMD

Socket 754. Pierwszy obsłuży do 8 GB pamięci RAM, drugi o połowę mniej. AMD zdaje sobie sprawę, że ograniczenia wprowadzone w nowej platformie zmniejszają atrakcyjność rozwiązania 64-bitowego, nie pozwalając mu na szybsze zdobycie rynku. Na rok 2004 przewidziano więc zmiany w nowych modelach procesorów obu serii. Jeszcze w marcu AMD zaprezentuje Athlony FX-53, wyposażone w podstawkę Socket 939. Wszystkie procesory (także z serii Athlon 64) zostaną zaopatrzone w kontrolery pamięci dwukanałowych oraz możliwość współpracy z szyną systemową HyperTransport 1000 MHz (obecnie układy pracują z szyną 800 MHz). Pierwszymi układami nowego typu mają być Athlon 64 FX-53, Athlon 64 3700+ oraz 3400+ (ale w nowej wersji). Jednocześnie zaprezentowany zostanie Athlon 64 3700+, korzystający ze starej podstawki Socket 754, oraz Athlon 64 FX-53 do starego gniazda Socket 940. Wersje z nowymi podstawkami wykonane zostaną w technologii 0,09 mikrona. Nowe Athlony 64 będą wyposażone w o połowę mniejszą pamięć podręczną drugiego poziomu (512 KB zamiast 1 MB). Tę oszczędność i związany z nią spadek wydajności ma rekompensować dwukanałowy kontroler. Wersje FX nadal będą oferować 1 MB pamięci L2. Obie linie procesorów, z obecnie stosowanymi oraz nowymi podstawkami, będą koegzystowały przynajmniej do końca tego roku, dlatego kupujący muszą zwrócić szczególną uwagę na wybór płyty głównej.

Chłodzenie jak marzenie?

Niecodzienne płyty

Wydajność - płyty do procesorów AMD

Nikt nie lubi głośno pracujących komputerów. Hałasują najczęściej wentylatory zainstalowane w najnowszym sprzęcie prawie na każdym komponencie. Niestety, przechodząc na platformę AMD 64, trzeba się z tym liczyć. Co prawda, na mostkach północnych najczęściej montowane są same radiatory (co już tłumi hałas), lecz zamiast nich zdarzają się elementy wcześniej niespotykane - dodatkowe chłodziarki... kondensatorów. Tego jeszcze nie było. Płyty Chaintecha i Abita mają specjalne chłodzenie elementów odpowiadających za stabilizację napięcia na płycie, a co za tym idzie - za stabilność systemu. AMD 64 to platforma wymagająca dużo energii. Do takiego peceta niezbędny będzie porządny zasilacz, najlepiej o mocy przynajmniej około 400 W, a może być więcej. Potężne baterie kondensatorów bardzo mocno się nagrzewają, dlatego wspomniani powyżej producenci zastosowali specjalne elementy obniżające temperaturę ich pracy. Abit otoczył największe skupisko kondensatorów plastikowym tunelem zwieńczonym niewielkim wiatraczkiem, wyprowadzającym nagrzane powietrze na zewnątrz obudowy. Chaintech z kolei zamontował na kondensatorach złocone radiatory, również chłodzone dodatkowym wentylatorem. Oprócz wad w postaci nieco zwiększonej emisji dźwięku wydawanego przez płytę, to rozwiązanie ma również zalety. "Chłodziarki" kondensatorów zastosowano głównie z myślą o osobach przetaktowujących procesory - będą to mogły robić łatwiej i bezpieczniej.

Powiew świeżości u Intela

Niecodzienne płyty

Opłacalność - płyty do procesorów Intela

W ciągu ostatnich miesięcy przyzwyczailiśmy się niemal do monopolu Intela w zakresie chipsetów do płyt głównych. Oferta giganta obejmuje praktycznie wszystkie segmenty rynku, od najtańszych komputerów biurowych do bardzo wydajnych stacji roboczych. Konkurenci, firmy takie jak VIA czy SiS, chwilowo przestały walczyć na rynku, jednak w laboratoriach trwały intensywne prace. Rezultatem są nowe chipsety, które mogą rywalizować z najlepszymi rozwiązaniami Intela, a w dodatku płyty główne, które je wykorzystują, są mniej więcej dwa razy tańsze od intelowskich odpowiedników.

Zwłaszcza SiS oferuje bardzo interesujący chipset 655 TX. Zastosowano w nim specjalne rozwiązanie, które nazwano Advanced HyperStreaming. Optymalizuje ono dwa bloki funkcjonalne chipsetu. Po pierwsze, zwiększono efektywność wykorzystania magistrali łączącej mostek północny i południowy, umożliwiając podzielenie jej na kanały o mniejszej przepustowości, wystarczającej do realizacji pojedynczego zadania. W ten sposób różne zadania nie blokują się nawzajem. Co więcej, można im nadawać określone priorytety, dzięki czemu krytyczne procesy zostaną zrealizowane bez opóźnień.

Niecodzienne płyty

Wydajność - płyty do procesorów Intela

Druga faza optymalizacji dotyczyła komunikacji pomiędzy pamięciami a procesorem. Udało się zminimalizować opóźnienia (latency), mające znaczny wpływ na ogólną wydajność. Podobne rozwiązania (technologia PAT) zastosował Intel w chipsecie i875P.

W rezultacie jedyna płyta główna z chipsetem SiS 655FX okazała się wyraźnie szybsza od konkurentek, osiągając przewagę, która w testach płyt głównych rzadko się zdarza w przypadku produktów na kilku pierwszych pozycjach.

Jednak także VIA przypuściła szturm. Po umiarkowanie udanym chipsecie PT800 pojawił się jego następca, PT880.

Wśród zaawansowanych technologii, które zostały w nim zintegrowane, brakuje właściwie tylko gigabitowego kontrolera sieciowego, ale brak go również w produktach SiS. Obydwaj producenci zapowiadają zresztą, że wkrótce odpowiedni kontroler zostanie dodany.