Niedrogie monitory LCD


LG L1730S

Niedrogie monitory LCD

Kto może oprzeć się ekranowi LCD o wysokiej jakości, który kosztuje tylko 1150 zł?

W opinii redakcji jest to najlepszy monitor w tym porównaniu. Podejmując taką decyzję zignorowaliśmy zasadę, że każdy nowoczesny ekran LCD powinien być wyposażony w złącza DVI. Aby możliwa była komunikacja monitorów analogowych z komputerem, konieczne jest wykonanie konwersji danych, co w pewnym stopniu wpływa na jakość ekranu. Niektóre karty wideo mają już tylko wyjścia DVI, co może stanowić pewien problem, kiedy zdecydujemy się wymienić komputer na nowy. Należy pamiętać o tej kwestii, podejmując decyzję o wyborze monitora na kilka lat.

Uznaliśmy jednak, że niska cena analogowego monitora L1730S i wysoka jakość obrazu sprawiają, że warto poważnie rozważyć jego zakup. Warto zwrócić uwagę na krótki czas reakcji (12 ms) - jest to szczególnie dobra wiadomość dla osób, które lubią od czasu do czasu w coś zagrać. W serii L1730 dostępne są również monitory wyposażone w złącze DVI, a nawet funkcję pivot, czyli obracania ekranu o 90 stopni.

<hr size=1 noshade>Iiyama ProLite E431S

Niedrogie monitory LCD

Iiyama ProLite E431S nie jest już królem wśród monitorów LCD, ale trudno oprzeć się wyjątkowej jakości ekranu.

Monitor ProLite E431S został przedstawiony już prawie rok temu i przez cały ten czas zyskuje wysokie oceny. Choć może nie jest to najlepszy monitor na rynku, ale z pewnością powinien znaleźć się na krótkiej liście w przypadku osób, dla których największą rolę odgrywa wysoka jakość obrazu. Czas reakcji wynosi 16 ms. Warto zwrócić uwagę na bardzo ostry obraz i tekst wyświetlany na ekranie. Monitor dobrze sprawdza się również podczas oglądania filmów i grania w gry z szybką akcją.

Ponieważ ProLite E431S schodzi już powoli z rynku, można znaleźć go w relatywnie niskiej cenie. Wydaje się, że 1450 zł wydane na zakup tego urządzenia nie jest wygórowaną ceną.

<hr size=1 noshade>Iiyama ProLite E435S

Niedrogie monitory LCD

ProLite E435S to interesujący kompromis między ceną i jakością.

Monitor ProLite E435S czekało trudne zadanie zastąpienia popularnego modelu ProLite E431S. Jeżeli jego cena jeszcze bardziej spadnie (obecnie około 1600) zł, to z pewnością zajmie miejsce starszego modelu.

Największą atrakcją czekającą na nabywców tego monitora jest bardzo krótki czas reakcji - tylko 10 ms. Jest to najlepszy wynik osiągnięty przez ekrany LCD w naszym teście. Decydując się na zakup tego urządzenia, nie będziemy musieli się więc martwić pojawianiem się rozmytych obiektów na ekranie. Kolejną istotną cechą jest szeroki kąt widzenia (160 stopni) oraz duża liczba trybów obrazu, dzięki którym można dopasować jakość obrazu do konkretnego zastosowania. Podsumowując, ProLite E435S stanowi interesujący kompromis między ceną i jakością.

<hr size=1 noshade>ViewSonic VG712S

Niedrogie monitory LCD

ViewSonic VG712S nie ma w zasadzie żadnych wad, ale czegoś mu zabrakło, by zająć miejsce w ścisłej czołówce.

Niewiele zabrakło, by ten monitor zajął jedno z najwyższych miejsc w tym zestawieniu. Należy jednak podkreślić, że panel firmy ViewSonic został wyposażony praktycznie we wszystko, czego może sobie zamarzyć przyszły nabywca i użytkownik.

Kolory wyświetlane na ekranie są atrakcyjne i dobrze odwzorowane, aczkolwiek brakuje im trochę nasycenia zapewnianego przez monitor Iiyama ProLite E431S. Niektórym użytkownikom mogą się jednak spodobać bardziej subtelne kolory zapewniane przez to urządzenie. Dużą zaletą VG712S jest krótki czas reakcji i wysoki kontrast.

Jeżeli więc możliwe będzie porównanie w sklepie kilku monitorów LCD, warto uwzględnić także ekran firmy ViewSonic.