Niekompatybilne z Vistą - OpenOffice, Skype, Firefox...

Microsoft skompletował listę aplikacji kompatybilnych z najnowszą wersją swojego systemu operacyjnego. Na liście znajduje się ok. 800 pozycji, podzielonych na kategorie "Certified for Windows Vista" oraz "Works with Windows Vista". Co ciekawe, w żadnej z nich nie znalazły się popularne aplikacje open source takie jak przeglądarka Firefox czy pakiet biurowy OpenOffice. Nieobecnych jest zresztą więcej.

Lista aplikacji certyfikowanych dla Visty obejmuje 108 pozycji, natomiast do kategorii "Works with Windows Vista" zaliczono 683 produktów. Zestawienie dostępne jest pod tym adresem. Oprócz wspomnianych wcześniej programów, brak w nim kilkunastu popularnych - komercyjnych - pozycji czołowych producentów, m.in. Adobe (edycja grafiki i multimediów) czy Symantec (bezpieczeństwo).

Symantec twierdzi, że niektóre produkty firmy, jak choćby Norton AntiVirus 2007 mogą być bez przeszkód instalowane i używane w środowisku Visty. Podobne stanowisko reprezentuje Adobe, choć jednocześnie ostrzega użytkowników przed ewentualnymi problemami w korzystaniu z aplikacji pod kontrolą nowej wersji Windows. Więcej informacji o kompatybilności edytorów grafiki i wideo z Vistą można znaleźć w artykule "Edycja multimediów w Viście - (nie)odległa przyszłość?".

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
  • Microsoft i Adobe ujawniają swoje generatory grafik SI

Wśród oprogramowania, które pomyślnie przeszło testy we wszystkich (zarówno 32- jak i 64-bitowych) wydaniach Visty, znalazły się m.in. takie produkty jak CorelDraw, WordPerfect (Corel), PowerDVD (CyberLink), Nero 7 Premium, Trend Micro AntiVirus, PC-Cillin, AutoCad 2008, QuickBooks 2007 oraz oczywiście Microsoft Office 2007 i inne rozwiązania firmy z Redmond.

Warto przypomnieć, iż jeszcze przed oficjalną premierą systemu, użytkownicy testujące kolejne jego wydania build sporządzili własną listę narzędzi, które działały lub nie działały poprawnie w najnowszej wersji Windows. Wiele z wymienionych na tej liście programów to zaawansowane graficznie gry, nieobsługiwane przez Vistę z uwagi na zastosowanie w niej technologii DirectX 10.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: