Nielegalne pobieranie plików w Japonii to nawet dwa lata w więzieniu

Od pierwszego października japońskich internautów obowiązuje bardzo restrykcyjne prawo, na podstawie którego można będzie karać ich za pobieranie pirackich plików.


Zgodnie z nowym japońskim prawem od 1 października za pobranie nielegalnych plików z internetu grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat, lub kara grzywny w wysokości do 2 milionów jenów (25 700 USD).

Co prawda prawo uznające pobieranie pirackich plików za nielegalne działania obowiązywało w Japonii od 2010 roku, lecz nie było ono tak restrykcyjne. Wspomniana wyżej niekorzystna dla internautów zmiana została wprowadzona pod wpływem nacisków organizacji Recording Industry Association of Japan, która powołała się na badania jednoznacznie stwierdzające, iż w Kraju Kwitnącej Wiśni w porównaniu do legalnych zakupów pobiera się dziesięć razy więcej nielegalnych plików muzycznych i wideo.

Zobacz również:

  • Sony wprowadzi na rynek pierwsze auto w 2025 roku! Partnerem technologicznym będzie Honda

Ile za umieszczanie pirackich plików w Sieci?

No cóż, osoba złapana na takiej działalności musi się oczywiście liczyć z poważniejszymi konsekwencjami niż osoba pobierająca nielegalne treści. Grozi jej bowiem aż do 10 lat więzienia, lub grzywna w wysokości do 10 milionów jenów...

ACTA

Warto na koniec przypomnieć, że to właśnie Japonia stoi w ostatnich latach na czele antypirackiej koalicji. Pamiętacie ACTA? Pomysł tego skandalicznego międzynarodowego porozumienia był rozwijany od 2006 roku właśnie przez Japonię i Stany Zjednoczone.