Nielegalne zwolnienia

Francuski rząd znalazł metodę zapobiegania grupowym zwolnieniom, które są efektem problemów branży IT. Sposób jest prosty - zdelegalizowanie ich.

Trwający właśnie kryzys w branży IT zaowocował zwolnieniami w firmach tego sektora gospodarki - zarówno w USA, jak i na Starym Kontynencie. Jedynym krajem, który znalazł sposób na walkę z tym problemem, jest Francja. Sposób jest prosty - francuscy parlamentarzyści chcą zdelegalizować zwolnienia grupowe! Jeśli przepisy te wejdą w życie, zwolnienia grupowe nie mogłyby być stosowane jako sposób na ograniczenie wydatków firmy.

Bezrobocie we Francji w ciągu ostatnich dwóch lat spadło do 8,7%, jednak ostatnie grupowe zwolnienia, przeprowadzone przez kilka dużych firm z branży IT, poważnie zaniepokoiły władze oraz opinię publiczną. Politycy nie chcą bezczynnie czekać na restrukturyzację kolejnych firm (takie posunięcie planują m.in. francuskie oddziały Alcatel, Ericsson, Philips oraz Vivendi Universal) - postanowili więc uniemożliwić im przeprowadzenie zwolnień.