Nielegalny DeCSS

Sąd Apelacyjny w Nowym Jorku podtrzymał decyzję o zakazie publikacji kodu DeCSS. Magazyn 2600, który opublikował kod używany do usuwania zabezpieczeń z płyt DVD, odwołał się do sądu apelacyjnego o ponowną weryfikację wyroku.

Sąd Apelacyjny w Nowym Jorku podtrzymał decyzję o zakazie publikacji kodu DeCSS. Magazyn 2600, który opublikował kod używany do usuwania zabezpieczeń z płyt DVD, odwołał się do sądu apelacyjnego o ponowną weryfikację wyroku. Według interpretacji sądu, działanie to naruszało Digital Millennium Copyright Act (DMCA).

Największe studia filmowe oskarżyły Magazyn 2600 o publikację i linkowanie do stron z DeCSS. Decyzja ta jest dla nich korzystna.

W listopadzie ub.r. sędzia Lewis Kaplan zgodził się, że komputerowy kod może być formą wypowiedzi, lecz w tym konkretnym przypadku nie jest to czysta ekspresja myśli, lecz służy on konkretnemu działaniu. DeCSS pozwala bowiem na usunięcie zabezpieczeń DVD przed kopiowaniem, co może w efekcie prowadzić do szerokiej dystrybucji nielegalnie powielanych filmów. Z drugiej strony jednak, pozwala na obejrzenie filmu na nie licencjonowanych odtwarzaczach.

Obecnie The Electronic Frontier Foundation, które podjęło się obrony w tej sprawie, rozważa wniesienie odwołania do Sądu Najwyższego, co może być ostatnią szansą na zmianę niekorzystnego wyroku.