Niemcy chcą zabronić Facebooka podczas rekrutacji

Niemiecki parlament zastanawia się nad prawem, które zakaże pracodawcom wyszukiwania informacji na temat kandydatów do pracy w serwisach społecznościowych. Przygotowana ustawa ma zapewnić ochronę prywatności osobom poszukującym pracy. Od tej pory możliwe byłoby jedynie korzystanie z portali biznesowych, takich jak LinkedIn lub polskie - GoldenLine.

Niemcy chcą zabronić Facebooka podczas rekrutacji

Niedługo dowiemy się czy Bundestag przyjmie ustawę o ochronie prywatności. Minie trochę więcej czasu, nim dowiemy się, jaka jest jej rzeczywista wartość...

Według projektu ustawy, pracodawcy będą mogli wykorzystać publiczne informacje na temat kandydatów w sieci, ale nie te, które pochodzą z serwisów społecznościowych. Serwisy te służyć mają tylko do celów komunikacyjnych - mówił Phillip Spauschus, rzecznik niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Odcinałoby to pracodawcę od danych z serwisów, takich jak Facebook czy popularne w Niemczech schülerVZ, studiVZ i StayFriends.

Zdaniem analityków, prawo będzie ciężkie do wyegzekwowania. Trudno będzie udowodnić, że pracodawca korzystał przy rekrutacji z portali społecznościowych, a jeszcz trudniej, że wyszukane informacje miały wpływ na przyjęcie lub odrzucenie oferty.

Zobacz również:

  • Czy Meta wybrnie z kłopotów jak niegdyś Microsoft?
  • Zuckerberg odpowiada na oskarżenia wobec Facebooka

Jeżeli projekt ustawy zostanie przyjęty, spółki, które przekroczą nowe prawo, zostaną ukarane grzywną nawet 300 000 euro. Wszystko jednak zależy od niemieckiego parlamentu, w którym zdania na temat ustawy są podzielone.

Jak podaje CarrierBuilder, 45% pracodawców przeszukuje internet w poszukiwaniu danych na temat kandydatów do pracy. Według przeprowadzonego badania, aż 35% kandydatów nie zostaje zaproszonych na rozmowę z powodu swojego nagannego zachowania w serwisach społecznościowych.

Nasi zachodni sąsiedzi bardzo poważnie traktują prawo do prywatności swoich obywateli. Niemiecki rząd nadal wiedzie spór z Google w sprawie Street View, z którego Niemcy chcieliby wymazać swoje domostwa.