Niemcy wolą Linuksa

Niemieckie władze lokalne rezygnują z korzystania z systemów operacyjnych z rodziny Windows - na 14 tys. komputerów, na których do tej pory niepodzielnie panował produkt Microsoftu, zainstalowany zostanie Linux.

Poinformowały o tym władze Monachium - system operacyjny spod znaku pingwina zainstalowany zostanie na maszynach wykorzystywanych przez miejską administrację. Monachium nie będzie zresztą jedynem miejsce w Niemczech, w którym władze wybierają system inny niż Windows - w przyszłym roku Linux zostanie również zainstalowany na 11 tys. policyjnych komputerów w Dolnej Saksonii.

Linux jest od Windows tańszy i stabilniejszy - to główny argument przytaczany przez przedstawicieli instytucji wybierających ów system. Warto tu jednak zaznaczyć, że cena nie ma w tej sytuacji decydującego znaczenia - Microsoft stosował bowiem ostatnio radykalne zniżki dla klientów instytucjonalnych, dzięki którym mogli oni nabyć systemy Windows za ułamek ich wartości (lub wręcz za darmo). Jak widać, nie wszyscy dali się skusić.