Niemiecka konsekwencja

MAXON Computer nie zasypia gruszek w popiele. To już trzecie uaktualnienie CINEMA 4D od czasu premiery ósmej wersji.

MAXON Computer nie zasypia gruszek w popiele. To już trzecie uaktualnienie CINEMA 4D od czasu premiery ósmej wersji.

Niemiecka konsekwencja

Od chwili wprowadzenia przez MAXON Computer ósmej wersji CINEMA 4D, firma zaprezentowała już kilka bezpłatnych uaktualnień. Tym razem za przyjemność przeskoku do numeru 8.5 musimy zapłacić - i to całkiem sporo: ok. 150 dolarów. Na szczęście, jest za co.

W zakresie modelowania istotną nowością jest zintegrowanie z pakietem rozszerzenia Better Boole, służącego do przeprowadzania operacji logicznych na obiektach 3D. Spore zmiany zaszły w edytorze materiałów. Rozmiary przeglądówek oraz użyte w nich obiekty mogą być dobierane przez użytkownika w taki sposób, aby zapewnić jak najlepszą wizualizację materiału. SplineShader ułatwia kontrolowanie sposobu nakładania materiału na obiekt. Z kolei Layer Shader pozwala budować materiały o złożonej strukturze wewnętrznej, a Ripple produkuje efekty przypominające falowanie.

Ucieszą się zwolennicy realistycznego renderowania: moduł generujący jest w stanie uwzględniać rozpraszanie podpowierzchniowe (Subsurface Scattering), odpowiedzialne na przykład za zaróżowienie skóry oglądanej pod światło. Kolejną innowacją jest wprowadzenie szybkiej metody wektorowego rozmycia ruchu Vector Motion Blur, dostępnej dla każdego obiektu w scenie. Przy akceptowalnym zwolnieniu renderowania możliwe jest wygenerowanie szybkich, a przy tym wyglądających na płynne ruchów. Pojawiła się interesująca funkcja Camera Mapping Feature, która ułatwia przeprowadzanie kompozycji 3D bez ryzyka zniekształcenia tekstur. Dodatkowym ułatwieniem w kompozycji jest możliwość wygenerowania postefektów na odrębnych warstwach. Usprawniono metody pracy ze szkieletami animacyjnymi, które działają teraz szybciej i dokładniej. MAXON CINEMA 4D 8.5 importuje i eksportuje dane zapisane w formacie FBX (jest on wykorzystywany m.in. w pakiecie animacyjnym MOTIONBUILDER firmy Kaydara).

MAXON CINEMA 4D 8.5 jest dostępny w polskiej wersji językowej. Sens jej wprowadzania wydaje się dość problematyczny z uwagi na nieuniknioną konieczność ciągłego lawirowania między wymogami języka polskiego, a przyjętą i szybko ewoluującą specjalistyczną terminologią angielską. Grafika przywykłego do pracy z angielskimi wersjami pakietu obecność polskich terminów raczej wprawi w zakłopotanie, jednak użytkownicy dopiero zaczynający swoją przygodę z programem powinni mieć nieco łatwiejszy start.

Producent MAXON Computer

http://www.maxon.de/

Cena 595 USD, upgrade 149 USD