Niemiecki sąd zamyka Wikipedia.de

Niemiecki sędzia nakazał zamknięcie strony www.wikipedia.de. Jest to efekt pozwu złożonego przez rodzinę pewnego niemieckiego hakera, która domagała się usunięcia z poświęconej mu notki Wikipedii jego danych osobowych.

Konflikt dotyczy pewnego młodego człowieka, znanego pod pseudonimem Tron - niemiecka (a także angielska) Wikipedia zawierają jego notę biograficzną. Problem w tym, że zawiera ona jego personalia - a na to nie zgadza się rodzina hakera.

Tron nie żyje - zginął w 1998 r., a niejasne okoliczności jego śmierci sprawiły, iż stał się on znany na całym świecie. Zajmował się m.in. łamaniem zabezpieczeń systemów informatycznych oraz podrabianiem kart telefonicznych. Został nawet skazany na 15 miesięcy więzienia w zawieszeniu za kradzież automatu telefonicznego - przedsiębiorczy młodzieniec ukradł go, bo chciał poznać zasady jego działania (by skuteczniej podrabiać karty).

Zobacz również:

  • "Wiki Lubi Zabytki" - Wikipedia ogłasza konkurs!
  • Zhakowane posiedzenie rządu wyświetlało porno z Final Fantasy VII

Rodzina Trona nie była w stanie porozumieć się w sprawie usunięcia z notki biograficznej jego imienia i nazwiska - przedstawiciele niemieckiej Wikipedii nie chcieli się na to zgodzić. Dlatego też pozew w tej sprawie trafił do sądu, który przychylił się do prośby rodziny i nakazał serwisowi zamknięcie - do czasu usunięcia z Wikipedii personaliów Trona. Dlatego też w stronahttp://Wikipedia.de została wyłączona - aczkolwiek pełny, niezmodyfikowany tekst noty biograficznej Trona wciąż dostępny jest m.in. w angielskiej Wikipedii.