Niemiecki z fioletowym hipopotamem

Do redakcyjnego laboratorium trafiła najnowsza pozycja z katalogu trójmiejskiego wydawnictwa Young Digital Poland: ?Interaktywny kurs języka niemieckiego - Sprachkurs Deutsch" . Jest to kolejna cześć ze świetnego cyklu multimedialnych dysków edukacyjnych, wydawanych pod wspólnym tytułem ?EuroPlus+" .

Do redakcyjnego laboratorium trafiła najnowsza pozycja z katalogu trójmiejskiego wydawnictwa Young Digital Poland: ''Interaktywny kurs języka niemieckiego - Sprachkurs Deutsch'' . Jest to kolejna cześć ze świetnego cyklu multimedialnych dysków edukacyjnych, wydawanych pod wspólnym tytułem ''EuroPlus+'' .

Tym razem "młodzi gdańszczanie" sięgnęli po znany i sprawdzony zestaw lekcji niemieckiej firmy Verlag Moritz Diesterweg z Frankfurtu nad Menem. Jest to uniwersalny, przeznaczony zarówno dla młodzieży i dorosłych, kurs języka i kultury współczesnych Niemiec. Sama nauka, realizowana na wiele sposobów, jest tu pretekstem do poruszania się po wielu ciekawych tematach, dotyczących np. życia codziennego w Niemczech i poza ich granicami, stosunku do cudzoziemców itp.

"Sprachkurs Deutsch" składa się z trzech oddzielnych płyt CD-ROM. Każda odpowiada jednemu z trzech stopni zaawansowania kursu. Użytkownik może nabyć je razem, w jednym pakiecie, lub każdy z osobna.

Pogramy z serii EuroPlus+ stają się coraz dojrzalsze i dopracowane. Ich możliwości edukacyjne są stale poszerzane. Obok standardowych już opcji typu "słuchajcie i powtarzajcie" możemy oglądać krótkie scenki filmowe, jednocześnie czytając ich dialogi oraz ich polskie tłumaczenie. Możemy samemu wybrać które z elementów będziemy wykorzystywać np. możemy zrezygnować z dialogów na rzecz napisów - to bardzo wygodne dla tzw. "wzrokowców" czyli osób które, w celu zrozumienia wolą widzieć tekst pisany. Możemy dowolnie kształtować rozmieszczenie okien-elementów kursu na ekranie, ograniczeni jesteśmy tylko rozmiarem komputerowego monitora. Nie bez znaczenia jest zestaw funkcji wspomagających ćwiczenia. Tu EuroPlus+ oferuje takie czynności do samodzielnego wykonywania jak: uzupełnianie brakujących fragmentów dialogu, dodawanie podpisów pod ilustracjami, porządkowanie fraz i paragrafów w większym tekście, zaznaczanie wybranych fragmentów odsłuchanego tekstu, porządkowanie szyku wyrazów a nawet dogrywanie brakujących ról w dialogu! To oczywiście tylko wycinek możliwości proponowanych przez "Sprachkurs Deutsch".

Najważniejsza wydaje się interaktywność programu. Jeśli posiadamy mikrofon, to możemy samemu nagrywać własne teksty. Specjalny program narzędziowy "Tape Recorder" pozwala na porównywanie wymowy z nagranymi fragmentami w wykonaniu niemieckich lektorów. Ma to ogromne znaczenie przy nauce właściwego frazowania i akcentowania. W dodatku, możemy porównać zgrane fragmenty na graficznym wykresie. Nie tylko słyszymy, ale i widzimy popełniane błędy! Pozwala to nam w świadomy sposób kształtować własną wymową - nie robimy tego tylko "na ucho", jak dzieje się często podczas pracy z żywym nauczycielem, gdy staramy się po prostu naśladować lektora. To właśnie akustyczno-graficzna metoda porównywania wymowy zasługuje na wyróżnienie.

Samych typów ćwiczeń w najnowszym kursie niemieckiego jest około dwudziestu. Na płycie zawarto nagrane poszczególne słowa, zdanie, całe dialogi, scenki rodzajowe z życia codziennego oraz, co bardzo przydatne, także objaśnienia gramatyczne. Jakość próbek dźwiękowych jest dobra, zwłaszcza w porównaniu z innymi, konkurencyjnymi systemami nauki języków jak np. Langmaster. Poza filmikami AVI, dźwięk jest czysty i pozbawiony szumów. Wszystko to wspomagane kolorowymi rysunkami i zdjęciami ilustrującymi materiał językowy. Na wyróżnienie zasługują trzy wspomagające programy narzędziowe: wspomniany już "Tape Recorder" , "Audio Dictionary" i "Browser". "Audio Dictionary" to po prostu inteligentny słownik, grupujący cały materiał kursu wraz z nagraniami słów i przykładami ich zastosowań. "Browser" natomiast pozwala przeszukiwanie materiału z całego kursu, względem wybranych tematów i zagadnień gramatycznych. Jego lista słów kluczowych do przeszukiwania obejmuje kilkaset pozycji.

Osobne słowa uznania należą wideo-lekcjom towarzyszącym programowi "Sprachkurs Deutsch". Wydane w postaci osobnego dysku CD-ROM, pod tytułem "EuroPlus+ - Schau Mal An". To nic innego jak zbiór plików wideo i ćwiczeń językowych uzupełniających kurs podstawowy. (Obie pozycje sprzedawane są razem.) Opracowany przez niemieckie wydawnictwo Ernst Klett, zestaw obejmuje 40 sekwencji wideo w postaci plików AVI (w sumie prawie 60 minut filmów) oraz 80 ćwiczeń językowych. Wideoklipy, opowiadające zabawne historyjki obyczajowe i oddające w humorystyczny sposób szczegóły codziennego życia, zrealizowno w konwencji filmu animowanego dla dzieci. Oglądamy przygody bajecznie kolorowych, plastelinowych ludków. Najbardziej podobał mi się fioletowy hipopotam. Dzięki takiemu potraktowaniu sprawy, kurs "Schau Mal An" nadaje się zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Jakość samych plików AVI jest dość dobra. Standardowa kompresja IV 32 przy piętnastu klatkach na sekundę, jak i zoptymalizowanie transferu między 150 a 200 kb/s powoduje, że kursu niemieckiego można używać nawet na wolniejszych maszynach klasy 486. Takie niewielkie wymaganie systemowe, oraz łatwość obsługi i bezproblemowa instalacja sprawiają, iż najnowsza propozycja Young Digital Poland nadaje się zarówno dla prywatnych użytkowników jak i dla szkół, nie wyposażonych przecież w najszybsze komputery.

EuroPlus+ Sprachkurs Deutsch

EuroPlus+ Schau Mal An

Wytwórnia/Wydawca: Young Digital Poland

Dystrybucja w Polsce: YDP Multimedia

Wymagania systemowe:

-Minimalne:

procesor 386sx-40Mhz; pamięć 4 MB RAM; karta graficzna SVGA 640x480, 256 kolorów 0.5Mb; napęd CD-ROM 2X (300kb/s); karta dźwiękowa 8 bit, zgodna z WSS i SB; 10 MB HD; system operacyjny DOS 5.0 i Windows 3.1x lub Windows '95;

-Zalecane:

486dx2-66Mhz; 16 MB RAM; CD-ROM 4X (600kb/s); karta dźwiękowa 16 bit, stereo, zgodna z SB Pro i WSS; mysz; Windows '95.

Miejsca do odwiedzenia w Sieci:

1.http://www.ydp.com.pl - "firmowa" strona twórców EuroPlus+, firmy YDP Multimedia. Znajdziecie tu reklamy wszystkich sprzedawanych przez nią produktów, dla zainteresowanych dokładne informacje o komputerowych kursach językowych.

e-mail: [email protected]