Niemiła niespodzianka dla użytkowników Windows 10. Aktualizacja zabrała licencję

Przy okazji najnowszej aktualizacji dla Windows 10 część użytkowników systemu w wersji Pro otrzymało niemiłą niespodziankę. Na skutek fatalnego błędu stracili oni licencję. Co więcej, system został ograniczony do wersji Home i to w wariancie bez aktywacji. Gorszy scenariusz trudno sobie wyobrazić.

Windows 10. Fot. Pixabay

Czegoś takiego chyba jeszcze w historii aktualizacji Windows nie było. Na skutek ostatniej aktualizacji zawierającej poprawki z zakresu bezpieczeństwa, niektórzy użytkownicy Windows 10 Pro potracili klucze licencyjne swoich systemów. Na domiar złego, platforma wykonała tzw. downgrade do wersji Home pozbawionej aktywacji. Mówi o tym stosowny komunikat o następującej treści:

We can't activate Windows on this device because you don't have a valid digital license of product key. If you think you do have a valid license or key, select Troubleshoot below. Error code: 0xC004C003

If you're having problems with activation, select Troubleshoot to try to fix the problem.

Niemiła niespodzianka dla użytkowników Windows 10. Aktualizacja zabrała licencję

Komunikat o błędzie licencji dla Windows 10

W wolnym tłumaczeniu - Nie możemy aktywować Windows na tym urządzeniu, ponieważ nie masz ważnego cyfrowego klucza licencyjnego. Jeśli masz ważną licencję lub klucz, wybierz Rozwiązywanie problemów poniżej.

Trudno na razie określić liczbę użytkowników dotkniętych utratą licencji dla Windows 10 Pro. Powiadomienia o takich incydentach spływają do Microsoftu z różnych stron świata i na szczęście gigant jest już świadom istnienia błędu. Specjaliści koncernu pracują już nad jego rozwiązaniem.