Niemożliwe stało się faktem - może powstać żywy komputer

Czy grzybnia (mycelia) to przyszłość rynku elektronicznego?

Fot.: Popsci

Choć może się wydawać, że rozwój komputerów to coraz wydajniejsze podzespoły, naukowcy wciąż pracują nad alternatywnymi ścieżkami ich rozwoju. Niektóre koncepcje przypominają pomysły rodem z powieści i filmów science-fiction. I taki właśnie realizują badacze z Unconventional Computing Laboratory (UCL), znajdującego się w University of the West of England (Bristol). Podstawą projektu jest założenie, że podzespoły elektroniczne można tworzyć z materiałów organicznych. Czy jest to możliwe?

Co zaskakuje - pierwsze doświadczenia są bardzo obiecujące. Stojący na czele zespołu badawczego profesor Andrew Adamatzky poinformował, że udało się potwierdzić możliwość stworzenia układu komputerowego z grzybni. Dlaczego akurat z grzybni? Ponieważ wykazuje ona największe podobieństwo do działania ludzkiego mózgu, zwłaszcza pod względem transmisji impulsów elektrycznych. Jej system korzeniowy przewodzi je doskonale, a ponieważ jest on złączony z końcówkami innych grzybni, zakłada się, że mogą one komunikować się pomiędzy sobą. To z kolei odwzorowane sposobu, w jaki stworzony został internet.

Zobacz również:

  • Najlepsze profesjonalne monitory do pracy 2023. Sprawdź, co wybrać
  • Polacy zajęli się AI. Czego ją nauczyli?
Niemożliwe stało się faktem - może powstać żywy komputer

Fot.: Andrew Adamatzky/Popsci

W przeprowadzonym eksperymencie użyto grzybów do stworzenia odpowiednika analogowej płyty głównej. Aktywność elektryczna lub jej brak w poszczególnych korzeniach są tłumaczone jako 0 lub 1, co naśladuje oczywiście język binarny. Grzyby wykazują aktywność skokową, podobnie jak neurony. Zmierzono ją za pomocą mikroelektrod. A to już daje podstawę do tworzenia "grzybowej elektroniki". Oczywiście póki co nie ma mowy o realnych porównaniach możliwości układów organicznych z aktualnie używanymi podzespołami. Adamatzky był w stanie stymulować grzybnię w dwóch różnych punktach, aby przenieść impuls elektryczny, jednak szybkość tego procesu jest znacznie wolniejsza niż choćby w dyskach SSD. Co ważne - umożliwia to grzybom na tworzenie "zapisów" lub - śmielej mówiąc - wspomnień. Dokładnie tak samo dzieje się to w ludzkim mózgu.

Adamatzky zauważa, że obecnie są to tylko eksperymenty, ale już wykazały, że za pomocą grzybni można tworzyć podstawowe bramki logiczne. W przyszłości będzie to podstawa stworzenia całych opartych na grzybni komputerów oraz urządzeń elektronicznych. Na tym nie koniec ambitnych planów - zastosowanie grzybów może umożliwić tworzenie interfejsów maszyna/mózg, które da się wykorzystać w leczeniu chorób Parkinsona oraz Alzheimera, a także protetyce. Nauka ma jeszcze wiele obszarów do zagospodarowania - co robi na naszych oczach.

Źródło: Techspot, Popsci